САЩ и Южна Корея започват ежегодните мащабни военни учения с над 200 000 души и бойна техника, които по традиция предизвикват протестите на Северна Корея. Комунистическият режим предупреди, че е в готовност да започне „велика война", ако бъде провокиран по време на военните тренировки и призова те да бъдат спрени.
Междувременно Северна Корея изстреля две балистични ракети с малък обсег (490 км), които паднаха в акваторията на Японско море. В отговор армията на Южна Корея също обяви повишена бойна готовност.
И друг път военните учения с американско участие са ставали повод за напрежение между двете Кореи, но за първи път сега командването им ще се ръководи от генералния щаб на Сеул.
Пхенян не пропуска възможността да демонстрира оръжейния си напредък, както и технологичния прогрес, основно свързан със сдобиването с атомно оръжие. През 2013 г. комунистическият режим дори заплаши с ядрен обстрел, след като разкри три проведени успешни теста.
През януари КНДР допусна възможността да се откаже от ядрената си програма, ако САЩ и Южна Корея преустановят мащабните учения, в които участват и военни от Великобритания, Австралия, Дания, Канада и Франция.
Високопоставен източник до тоталитарния лидер Ким Чен Ун коментира, че по този начин САЩ се опитва да извърши държавен преврат в Северна Корея, но страната е готова да се защити и да започне война за „обединение" на Корейския полуостров.
„Чрез военен натиск САЩ "се стремят да отнемат от КНДР възможността да фокусира вниманието си върху икономическото строителство и повишаването на народното благосъстояние, да не допуснат нормализация на отношенията между Севера и Юга на
Корейския полуостров", твърди Пхенян.
С