Американското разследване по най-голямата криптоизмама в света - OneCoin на българката Ружа Игнатова, е намерило "ключов герой", който е отговарял за физическата сигурност на "криптокралицата", но досега той официално не е бил споменаван.
Това става ясно в ново разследване на "Би Би Си" по темата.
Според агентът на Службата за вътрешни приходи на САЩ Ричард Райнхард, който е започнал разследването по случая "OneCoin" заедно с ФБР, въпросният "пазител" на Игнатова е Христофорос Никос Аманатидис-Таки - известна фигура от българския ъндърграунд.
Райнхард говори за пръв път от пенсионирането си насам през 2023 г.
"Таки се появяваше повече от веднъж, не беше еднократно. Това съвпадна с информацията, която вече имахме - адвокати от правителството на САЩ казаха през 2019 г., че шефът на охраната на г-жа Игнатова е основна фигура", коментира разследващият.
Би Би Си цитират свой източник в България, според когото Игнатова е плащала на Таки внушителната сума от 100 000 евро на месец за протекции.
По думите му макар да не е известно как двамата са се запознали, нито дали Таки е бил свързан с OneCoin от самото начало, множество източници са потвърдили, че той е имал близки лични отношения с Игнатова и е бил кръстник на дъщеря ѝ.
Доскоро Таки бе издирван от българските власти с червена бюлетина в Интерпол и се намираше в Дубай, но после отпадна от списъка на издирваните, защото обвиненията срещу него бяха свалени.
В разследването си "Би Би Си" споменават също така, че според документи на Европол една от фирмите на Игнатова е замесена в продажбата на апетитен парцел по българското Черноморие на съпругата на Таки.
Името на Христофорос Аманатидис се появява не за пръв път по темата за OneCoin и криптокралицата.
Редица български журналисти са споменавали ролята му на човек, който я пази от разследващите и от редицата недоволни измамени от схемата. Една от версиите обаче е, че именно той може и да е отговорен за потенциалната смърт на Игнатова.
Миналата година сайтът Bird.bg излезе със свое разследване, според което Таки е поръчал убийството на бизнесдамата през 2018 г. - година след изчезването ѝ от публичното полезрение.
Разследването е базирано на справки в МВР за свидетелство на един от приближените на Аманатидис, който в нетрезво състояние разказал как Ружа била убита на яхта в Йонийско море.
В своя материал "Би Би Си" цитират Bird.
Автентичността на документите, цитирани от българските журналисти, е потвърдена от служители на МВР, а според сътрудници на Таки теорията, че той е отговорен за смъртта на криптокралицата, е вярна, коментира пред британската медия Димитър Стоянов от Bird.
Ричард Райнхард също смята, че Игнатова вероятно е мъртва. Въпреки че не е видял никакви доказателства, свързващи потенциалната ѝ смърт с Таки, според него версията съответства на начина, по който наркокартелите действат.
"Знаейки колко жестоки са картелите, ако Таки е сметнал, че Игнатова е заплаха за него, по-скоро би я отстранил, вместо да остави да бъде заловена", посочва бившият разследващ.
Въпреки това от "Би Би Си" не са сигурни за смъртта на криптокралицата.
"Екипът на "Би Би Си" проучи различни наблюдения и сигнали за местонахождението на г-жа Игнатова след предполагаемото ѝ убийство - включително подробности за неуспешна полицейска операция в Гърция за залавянето ѝ през 2022 г.", се посочва в разследването.
"Може да се окаже, че слуховете за нейната смърт са само още една брилянтна маневра, която да отблъсне всички от следата. Ако случаят е такъв, с течение на годините вероятно ще става все по-трудно за нея да се скрие", допълват още от "Би Би Си".
Оттам също цитират и Райнхард да казва: "ФБР "не държат хората в списъка с Топ 10 само за забавление".
По думите му ФБР биха отстранили някого от списъка, само ако има категорично доказателство, че е мъртъв.
А при стечение на обстоятелствата, с Ружа Игнатова доказателства може и никога да няма. Това означава, поне засега, че изчезналата криптокралица остава една от най-преследваните жени на планетата.