Зъболекарите във Франция започнаха интересна кампания, с която да привлекат вниманието към липсата на предпазни средства за тяхната работа. С голи снимки, публикувани в социалните мрежи зъболекарите казват, че на практика трябва да работят без всякаква защита от коронавируса, съобщава Euronews.
Кампанията минава под хаштага #dentistesapoil ("голи зъболекари"), като редица дентални специалисти публикуваха своите нестандартни апели към правителството да им предостави маски, преди да отворят отново практиките си на 11 май.
В момента заради общата блокада в страната стоматологичните кабинети са затворени. Скоро обаче зъболекарите ще се върнат на работа.
Движеноието е започнато от Джули Зербиб-Мартин, която с двама колеги през април публикува първата снимка заедно с посланието: "за съжаление нямаме достатъчно защитно оборудване, за да се върнем на работа".
"Голите снимки са метафора за това, че сме принудени да работим в уязвима ситуация с нашите пациенти", коментира тя.
3 things in a dentist professional life: your dental health, our medical dedication, protecting our patients
— Ann So (@AnnSo15038459) April 26, 2020
We won’t be able too fulfill our main missions: french dentists are naked, left out by @olivierveran: we don’t have enough ppe #dentisteapoil 🇫🇷 @Elysee @gouvernementFR pic.twitter.com/hrGWZk7g53
Снимките бързо придобиха огромна популярност в интернет, след като стоматологът хирург Тиери Майер ги събра в албум във Facebook, а друг зъболекар Тиери Десолес публикува видео в YouTube.
Към момента над 175 стоматолози вече са се включили в инициативата. Към тях се включват още представители на други професии като логопеди, които имат същите страхове от връщането си на работа без подходяща защита.
Зъболекарите са силно изложени на риск от заразяване с коронавируса заради близостта, която трябва да имат с пациентите си, докато работят.
На фона на кампанията от министерството на здравеопазването на Франция заявяват, че ще отпуснат на стоматолозите 150 000 маски, преди на 11 май те да се върнат на работа. Според зъболекарите обаче това няма да е достатъчно, тъй като по средно ще се падат по три маски на човек.
Според Зербиб-Мартин ситуацията се усложнява и покрай факта, че самите маски са поскъпнали изключително много и вече не могат да бъдат поръчани от нормални доставчици.
"Не сме работили от месец и половина... и няма да можем да преглеждаме толкова пациенти, колкото преди", заявява тя.
"Ние предоставихме нашите материали на болниците в началото на кризата в знак на солидарност", каза тя. "Сега установяваме, че не ни остава нищо."