Италия излиза на изключително важни предсрочни парламентарни избори, след като преди месец широката коалиция, която подкрепяше правителството на националното единство, начело с Марио Драги, се разпадна и кабинетът изгуби подкрепа.
Провеждат се избори за двете камари на парламента - Камарата на депутатите и Сената.
След промените в изборното законодателство на страната от 2018 г. вотът протича по смесена избирателна система - 61% от местата в Камарата на депутатите и в Сената се разпределят по пропорционалната система (245 места в Камарата и 122 в Сената), докато 37% - по мажоритарната система с гласуване на един тур (147 места в Камарата на депутатите и 74 места в Сената ).
Останалите 2% от местата в двете камари (тоест 8 места в Камарата на депутатите и 4 места в Сената) зависят от италианските граждани, живеещи в чужбина. Те гласуват по пощата по пропорционална система с преференциален вот.
На изборите ще се конкурират три основни предизборни блока - десен, ляв и центристки, а антисистемното "Движение Пет звезди" както и преди четири години, ще се яви самостоятелно. Има и още няколко по-малки формации.
Страната е изправена пред сериозни икономически проблеми в енергетиката, висок държавен дълг, както и икономически проблеми, след като страната все още се възстановява от тежкия удар от глобалната ковид пандемия.
Важна тема в кампанията бяха и мигрантите в страната, както и нарасналото насилие в страната.
Социологическите проучвания показват, че освен ако няма кардинални изненади, в следващия парламент на Италия водеща политическа сила ще бъде крайнодесният националистически блок "Италиански братя" на Джорджа Мелони.
Очакванията са, че тя ще успее да състави правителство заедно с още две политически формации от десния блок - "Лигата" на Матео Салвини и "Форца Италия" на Силвио Берлускони. Това ще е първият път, в който крайнодясна партия оглавява правителство в Италия от Втората световна война насам.