Китай обяви, че ще наложи санкции над председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси и нейното семейство заради нейното посещение в Тайван по-рано тази седмица, става ясно от изявление на китайското външно министерство, цитирано от Би Би Си.
Основният мотив за налагането на санкциите е фактът, че Пелоси е пренебрегнала предупрежденията на Пекин и решително им се е противопоставила.
Според министъра на външните работи на Китай Ван И 82-годишната Пелоси "сериозно се е намесила във вътрешните работи на Китай, сериозно е накърнила суверенитета и териториалната цялост на Китай, сериозно е потъпкала принципа за единен Китай и сериозно е застрашила мира и стабилността в Тайванския проток".
С посещението си тя стана най-високопоставеният американски политик, който посещава самоуправляващия се остров, за чийто контрол претендира Китай, от 25 години насам.
В изявлението на външното посолство на Китай се посочва, че под санкции ще попаднат и най-близките членове на семейството на Пелоси, но оттам не посочват какво точно ще представляват въпросните санкции. Очакванията са, че те ще имат по-скоро символичен характер.
Оттам става ясно също така, че са били привикани дипломати от европейски държави, като знак на протест срещу изявленията, направени от страните от Групата на седемте и Европейския съюз, критикуващи китайските военни учения около Тайван.
На свой ред Белия дом също привика китайския посланик, за да изрази несъгласието си с провежданите учения около островите на Тайван. На срещата с посланика е било потвърдено, че САЩ не желаят възникването на криза в региона след посещението на Пелоси.
"Осъдихме военните действия на Китайската народна република, които са безотговорни и противоречат на дългогодишната ни цел за поддържане на мира и стабилността в Тайванския проток", заяви в изявление говорителят на Белия дом Джон Кърби.
Пет от ракетите, изстреляни от Китай от началото на военните учения в четвъртък, са паднали в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Япония край Хатерума, остров далеч на юг от основните острови на Япония, каза японският министър на отбраната Нобуо Киши.
Той заяви, че Япония протестира срещу насочването на китайски ракети към ИИЗ на страната му.
Министерството на отбраната на Япония по-късно каза, че смята, че другите четири ракети, изстреляни от югоизточното крайбрежие на Китай, са прелетели над Тайван.
Японският премиер Фумио Кишида каза в петък, че военните учения на Китай, насочени към Тайван, представляват "сериозен проблем", който заплашва регионалния мир и сигурност.