Саудитска Арабия екзекутира рекорден брой хора през 2019 г. въпреки цялостния спад на смъртните наказания в световен мащаб, заяви правозащитната организация Amnesty International в своя глобален доклад по въпроса, публикуван днес.
Властите там са екзекутирали 184 души през миналата година, което е най-високият брой на регистрирани смъртни наказания за една година в страната.
Междувременно броят на екзекуциите се е удвоил в Ирак, докато Иран запазва мястото си на втория най-действен палач в света след Китай, където точният брой на смъртните наказания остава държавна тайна.
Въпреки това обаче глобалната тенденция е за намаляване на екзекуциите за четвърта поредна година, като през 2019 г. те са най-малко 657, докато през 2018 г. те са били 690.
"Смъртното наказание е отвратително и нечовешко наказание и не съществуват достоверни доказателства, че то противодейства на престъпността повече от условията в затворите. Голяма част от страните признават това и е окуражаващо да видим, че екзекуциите продължават да намаляват в световен мащаб", заяви Клеър Алгар, ръководител на научните изследвания в Amnesty International.
Страните, извършили най-много екзекуции през 2019 г., са Китай (около 1000); Иран (най-малко 251); Саудитска Арабия (184); Ирак (най-малко 100) и Египет (най-малко 32).
Освен Китай, където данните за точния брой на смъртните наказания се водят класифицирана информация, властите в Иран, Северна Корея и Виетнам също продължават да крият до каква степен си служат с тази крайна мярка, като ограничават достъпа до информация за смъртното наказание.