"Предложението на френското председателство на Съвета на Европейския съюз за отблокиране на европейския ни път в този си вид, в който е в момента, е неприемливо за мен, за президента, за правителството, за коалиционните партньори и за гражданите на Северна Македония." Това заяви в Брюксел премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.
На съвместна пресконференция със сръбския президент Александър Вучич и албанския премиер Еди Рама след срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Брюксел Ковачевски обясни, че има още работа, за да се постигне разбирателство по темата.
Северномакедонският премиер обяви, че ако се постигне разбиране за македонските позиции по време на френското председателство, правителството в Скопие е готово да започне преговори по тях.
Той все още има надежда за това, че преговорите за присъединяване към Европейския съюз (ЕС) могат да започнат до края на юни.
Ковачевски отправи уверение към гражданите на РСМ, че правителството винаги ще поставя на преден план са стратегическите интереси и цели на държавата, както и това, че никой не може да им наложи решение.
"Всички 27 лидери, всичките 27 нации и всичките 27 държави, които се присъединиха към ЕС, всички гордо се присъединиха с цялото си разнообразие и взаимно уважение към многообразието. Нищо от това не беше проблематично по европейския път. Трябва с гордост да се присъединим към ЕС, като изпълним всички критерии за членство", коментира северномакедонският премиер.
Ковачевски отново посочи и кои елементи биха могли да направят предложението за уреждане на проблема между София и Скопие приемливо за македонската страна.
Това са ясни формулировки за македонския език в преговорната рамка, ясна защита на македонската идентичност, а историческите въпроси да бъдат извадени като критерии в рамката на преговорите.
Скопие настоява още за това, че преговорите за присъединяване към ЕС трябва да започнат преди процедурата за конституционни промени с вписването на българи, хървати и черногорци в преамбюла на Конституцията на РСМ.
В самата преговорна рамка, РСМ настоява да се съдържат твърди гаранции както от България, така и от ЕС, че София няма да поставя нови изисквания извън това, което ще бъде договорено в преговорната рамка и двустранния протокол, който все още не е хармонизиран с българска страна.
Той добави, че всяко решение ще трябва да бъде взето след консултация с държавните институции.
Междувременно еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи също изрази разочарованието си от продължаващата блокада от българска страна пред приемането на преговорна рамка за Северна Македония.
В Twitter той призова българския парламент и партиите да "изпълнят своите" ангажименти и да вкарат в днешния дневен ред френското предложение за стартиране на преговорите с Република Северна Македония и Албания.
Междувременно у нас Комисията по външна политика към Народното събрание проведе свое заседание за френското предложение. На заседанието на комисията беше приет проектът за решение за РСМ, предложен от Христо Иванов от "Демократична България".
Бяха предложени три проекта за започване на преговори на югозападната ни съседка с Европейския съюз, свързани с "френското предложение". Те бяха от ДПС, ГЕРБ и "Демократична България", като всеки предвижда даване на зелена светлина за започване на преговорите.
По време на заседанието днес външният министър в оставка Теодора Генчовска представи 40-минутен доклад за напредъка в отношенията между България и Северна Македония. Посочи, че страната ни има стратегически интерес РСМ да стане част от ЕС, но това не трябва да бъде "в ущърб на българския национален итнерес".
Генчовска беше изслушана след като беше отхвърлено предложението на "Възраждане" за отлагане на заседанието и предложението на "Има такъв народ" външният министър да не бъде изслушвана.
Тошко Йорданов от ИТН посочи по време на заседанието, че с позицията на РСМ, че отхвърлят френското предложение, се обезсмисля обсъждането на комисията.