Лично президентът Владимир Путин посрещна 8-те освободени от затвори в Европа и САЩ руснаци при пристигането им в Русия.
Путин застана до стълбата към самолета и се прегърна с първия, който слезе - Вадим Красиков, осъден в Германия за убийство по поръчка на Москва.
Той е излежавал доживотна присъда в Германия за убийството на бивш чеченски боец в Берлин.
Сред завърналите се в Русия са и Владислав Клюшин и Роман Селезньов, осъдени за киберпрестъпления в Съединените щати, както и семейство Дулцеви, осъдени за шпионаж в Словения под прикритието на аржентинци. С Дулцеви бяха и двете им деца, които след присъдата са били дадени на приемно семейство.
Путин благодари на "имащите отношение към военната служба" за верността към клетвата и Родината, "която нито за минута не ви забрави".
"Вече сте си у дома. Всички ще бъдете представени за държавни награди", обяви президентът.
Като изключително дипломатическо постижение определи президентът на САЩ Джо Байдън осъществената размяна на затворници между Русия и Запада, която е най-мащабната след Студената война.
Американските власти потвърдиха, че 16 души - трима американци, един със зелена карта, петима германци и седем руски политически затворници, които бяха задържани и осъдени в Русия, са били освободени в замяна на 8 души, задържани в САЩ, Германия, Норвегия, Словения и Полша.
Сред освободените от Русия американски затворници са осъдените на по 16 години затвор за шпионаж кореспондент на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън, както и журналистката от Радио "Свободна Европа" Алсу Курмашева, която излежаваше присъда от 6 и половина години за разпространение на фалшива информация за руската армия.
От Беларус е пуснат осъденият на смърт за тероризъм, но помилван от президента Лукашенко германски гражданин Рико Крюгер.
От Русия свобода получиха политически дисиденти. Владимир Кара-Мурза е единият от тях - той има и британско гражданство. На свобода е и още един опозиционен политик - Иля Яшин.