Американският щат Монтана стана първият, който забранява популярното приложение за кратки клипове TikTok. В сряда губернаторът Грег Джанфорте подписа приетата преди месец забрана, предава "Ройтерс".
Мнозина обаче са скептични доколко забраната на TikTok действително ще се прилага, тъй като тепърва има да мине през правни предизвикателства.
Очакванията са китайската технологична компания ByteDance, която стои зад апликацията, да започне действия за оспорването на наложената рестрикция в Монтана.
В изявление по темата компанията посочва, че новият закон "нарушава правата на Първата поправка на хората от Монтана, като незаконно забранява TikTok". Оттам допълват, че ще продължат да работят "за защита на правата на нашите потребители в и извън Монтана".
Самият закон, който забранява приложението, оставя обаче голяма вратичка за желаещите да продължат да използват TikTok, тъй като в него не са заложени никакви санкции за лица, които са инсталирали апликацията на смартфоните си и продължават да я използват.
По план самата забрана трябва да влезе в сила на 1 януари 2024 г.
Причината за проблемите на TikTok с властите в Монтана, но и на много други места в САЩ, както и в Европа, са опасенията, че приложението предоставя на китайските власти данни за потребителите си.
Това доведе до множество забрани за използването му от държавни служители в Америка, както и в редица европейски държави.
Губернаторът на Монтана Грег Джанфорте, избран от Републиканската партия, апелира активно за приемането на забраната като начин да предпази жителите на щата от "наблюдението на китайската комунистическа партия".
Той се опитваше да убеди щатския Конгрес да разшири забраната до други приложения за социални медии, които предоставят определени данни на чуждестранни противници.
TikTok многократно отрече, че някога е споделял данни с китайското правителство и каза, че компанията няма да го направи, ако бъде поискана.