Втори ден продължават сблъсъците по границата между Тайланд и Камбоджа.
Представители на двете страни съобщават, че при новата вълна на насилие десетки цивилни са загинали, а над 100 000 души от Тайланд са били принудени да напуснат домовете си. В Камбоджа броят на разселените е близо 4000 души.
Конфликтът между двете държави ескалира през последните дни заради спорни участъци от 800-километровата им сухопътна граница, на която се намират няколко значими археологически и културни обекта, за които и двете страни претендират.
Огънят бе открит от армията на Камбоджа, която използва изтребители F-16 и безпилотни летателни апарати. Тайландските военни отвърнаха с артилерийски огън.
Сблъсъците се водят на две места - в провинциите Убон Ратчатани и Сурин. Местните жители от двете страни на границата са предупредени да избягват района.
Още в четвъртък започна масовата евакуация на населението от районите на сраженията. Голяма част от тайландските граждани са преместени във временни подслони.
Шокиращи кадри от провинция Сурин показват как местни се укриват в университет, спят на постелки на пода и се хранят от пластмасови контейнери.
Конфликтът между двете държави не е нов. Те споделят близо 800 километра обща сухоземна граница, която и преди е била сцена на напрежение и въоръжени сблъсъци.
Този път обаче ситуацията се усложнява допълнително от вътрешнополитическа криза в Тайланд. Премиерът на страната беше отстранен от поста си, след като изтече запис от неин разговор с бившия лидер на Камбоджа. В него тя го нарича "чичо" и отправя критики към високопоставен военен от тайландската армия.
Скандалът доведе до отказ от страна на временния премиер на Тайланд да води преговори с Камбоджа, докато не бъде постигнато примирие.
••• Следващата новина от деня вижте тук: