Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Нови украински удари по инфраструктурата на Крим

Севастопол остана без ток за цял ден Снимка: Getty Images
Севастопол остана без ток за цял ден

Украинската армия извърши нова серия от удари срещу окупирания от Русия полуостров Крим. Поразена е енергийна и пътна инфраструктура.

Заради редовните атаки Севастопол и други части на полуострова останаха без ток през целия 24 юни.

Електрозахранването и водоснабдяването за всички райони на най-големия град в района бе възстановено едва късно през нощта в сряда, съобщи губернаторът Михаил Развозжаев.

По-рано във вторник украинската армия съобщи, че е унищожила ключовия железопътен мост над Севернокримския канал. От профила си в Телеграм Силите за специални операции публикуваха видео от удара с текст, в който се казва, че съвместно с техни тайни агенти на терен, са нанесли два удара по стратегически важния мост, използван за снабдяване.

Атаки през последните 24 часа бяха насочени и към съоръжения в централна и южна Русия. Нефтено депо в руския Краснодарски край се е запалило от падащи отломки от дрон.

Междувременно стана ясно, че единствената нефтена рафинерия в Москва е извадена от строя след двете скорошни нападения с дронове. Очакванията са тя да възобнови своята работа най-рано през 2027 г., съобщава Reuters.

Заводът на "Газпром Нефт", който бе ударен на 16 и 18 юни, осигурява над една трета от горивните доставки на столицата.

И двете основни инсталации за първична преработка са повредени, а производството е спряно изцяло. Разходите за възстановяване могат да достигнат 1 милиард долара, а ремонтът ще отнеме "най-малко шест месеца", по неофициални информации.

По данни на The Moscow Times, кризата с горивата в Русия се задълбочава: производството на бензин е паднало с 25% до 85 000 тона на денонощие, при лятно потребление от 110 000 тона. Официални ограничения за продажба са въведени в 20 региона, а неофициални - в над 60.

За да запълни дефицита, правителството е разрешило използването на бензин с по-ниско качество (стандарт "Евро-3") и обмисля внос на гориво от Индия.

Добави ни в предпочитани източници в Google

Седмичен бюлетин

Задоволи любопитството си по най-удобния начин — най-интересните статии директно в пощата ти.

Без спам. Можеш да се отпишеш по всяко време.


Най-четените