Изследователят и разработчик от компанията за изкуствен интелект OpenAI, разкрил на света схемите ѝ за събиране на данни, е бил открит мъртъв в апартаментa си в Сан Франциско, съобщават световните агенции.
Новината се съобщава цели 3 седмици, след като е бил намерен.
Тялото на 26-годишния Сучир Баладжи е било открито на 26 ноември, след като полицията е получила обаждане с молба да проверят какво е състоянието му, тъй като младият мъж бил изчезнал от дни.
Според полицията в Сан Франциско смъртта на Баладжи най-вероятно е следствие на самоубийство. По тялото не са открити никакви следи от насилие.
OpenAI whistleblower Suchir Balaji, who accused the company of breaking copyright law, found dead in apparent suicide pic.twitter.com/VRsCAZwnZN
— BNO News (@BNONews) December 14, 2024
Името на мъжа стана известно, след като през октомври излезе негово интервю пред "Ню Йорк Таймс", в което той критикува практиките на OpenAI да събира данни, с които да обучава своите системи за изкуствен интелект.
По думите му компанията е нарушила законите за авторското право на САЩ, докато е разработвала своя популярен онлайн чатбот ChatGPT.
В статията се посочва, че след като в продължение на 4 години е работил за OpenAI като изследовател, Баладжи е стигнал до заключението, че "използването на защитени с авторски права данни за изграждане на ChatGPT нарушава закона", а създаването на подобни технологии цялостно "уврежда интернет".
От самата компания категорично твърдят, че за създаването на чатбота с изкуствен интелект са използвани само публично достъпни данни.
Въпреки това срещу тях в момента текат редица съдебни дела именно заради нарушаване на авторски права.
Редица медийни компании, включително "Ню Йорк Таймс", твърдят, че с обучаването на ChatGPT разработчиците на OpenAI са извършили плагиатство и са откраднали техни статии, подкопавайки бизнес моделите им.
"Microsoft и OpenAI просто взимат резултата от труда на репортери, журналисти, редактори и други, които допринасят за работата на местните вестници - без никакво уважение към усилията, да не говорим за законните права на тези, които създават и публикуват новините, от които местните общности зависят", се казва съдебен иск от няколко американски медийни компании.
Самият Баладжи напусна OpenAI през август тази година, като в интервюто посочва, че работи върху "лични проекти".
Изследователят е от семейство с индийски корени, но е отраснал в Купертино, Калифорния. Той завършва специалност "Компютърни науки" в Калифорнийския университет в Бъркли.