Японското министерство на околната среда не е отчело радиоактивност във водата около японската АЕЦ "Фукушима" при направените тестове, съобщава "Ройтерс".
Тестовете бяха извършени няколко дни, след като властите в страната наредиха изливането в океана на вода, използвана за охлаждане на реакторите на атомната електроцентрала, която претърпя авария през 2011 г.
Решението да се изхвърли водата в океана предизвика вълна от протести в Япония и в съседни държави, най-вече в Китай, който забрани вноса на японски морски продукти.
Властите в Токио и научни организации са категорични, че водата е безопасна, тъй като е била филтрирана от повечето радиоактивни елементи, с изключение на тритий - радиоактивен изотоп на водорода.
Тъй като отделянето на трития от водата е трудно, водата от Фукушима е била разредена, докато нивото на тритий е паднало под допустимите норми.
Тестовете на водата са извършени като от 11 места близо до централата са взети проби от водата.
Резултатите показват, че концентрацията на тритий е под допустимите граници - 7-8 бекерела тритий на литър.
От министерството на околната среда подчертават, че изливането на водата "няма да има неблагоприятно влияние върху здравето на хората и върху околната среда".
Наблюдението се извършва "с високо ниво на обективност, прозрачност и надеждност", за да не се петни репутацията на Япония, каза в изявление министърът на околната среда на Япония Акихиро Нишимура.
Официални лица заявиха, че министерството ще публикува резултатите от тестовете си всяка седмица през следващите поне три месеца.