Съединените щати ще свалят санкциите, наложени по-рано върху компанията, която управлява енергийния проект "Северен поток 2" и нейния изпълнителен директор Матиас Варинг.
Според доклад на американския държавен департамент, изготвен за Конгреса, решението ще бъде в интерес на страната. То все пак представлява и обратен завой в политиката на Вашингтон, където досега считаха проекта за "подкопаващ енергийната сигурност на Европа".
В този смисъл бяха наложени санкции върху всички компании, участващи строежа, въпреки че германското правителство държи на неговото осъществяване.
Новината идва в момент, в който администрацията на Байдън се опитва да възстанови близкото сътрудничество с Германия и малко преди първият разговор между външните министри на САЩ и Русия, който се проведе в Исландия по време на срещата на Арктическия съвет. Там двамата стигнаха до съгласие, че Русия и САЩ могат да постигнат съгласие в областите на споделен интерес.
Вероятно "Северен поток 2" ще бъде една от тях.
Свалянето на санкциите от проекта обаче няма да бъде прието добре от американските съюзници в Източна Европа като Полша или Украйна. Те виждат проекта като политически и изцяло в полза на Русия и като инструмент на Москва за упражняване на натиск и влияние.