Може ли изоставеният заради войната в Украйна огромен проект "Северен поток 2" да заживее нов живот въпреки спрения руски газ? Германските власти смятат, че това е напълно възможно.
Според германския весекидневник "Ханделсблат" Берлин проучва възможността част от неизползвания тръбопровод да бъде пренасочена за транспортиране на зелен водород или природен газ от Финландия.
Първоначално идеята зад "Северен поток 2" беше да удвои капацитета на руските доставки на газ към Германия, но след началото на пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна проектът беше спрян.
Впоследствие редица експлозии през септември 2022 г. сериозно повредиха части от двата тръбопровода на Северен поток, което остави цялата инфраструктура неизползвана.
---
Българската среда в саботажа по тръбата за "Северен поток 2":
---
Междувременно властите в Берлин се отказаха от всякакви планове за сертифициране или рестартиране на проекта. Въпреки това в момента призивите за рестартиране на доставките на газ по газопровода нарастват с оглед на търсенето в немската икономика.
Студената зима и краят на транзита на руски газ от Украйна от 1 януари тази година оказаха допълнителен натиск върху способността на Европейския съюз да покрива газовите си нужди.
Очаква се през лятото цените на синьото гориво да се повишат значително в отговор на потенциалния недостиг.
Така някои видимо близки до Русия гласове в Германия започнаха да говорят за връщане на проекта "Северен поток 2" на преден план, докато други предложиха той да стане разменна монета в евентуални преговори за прекратяване на огъня между Русия и Украйна.
За Германия темата безспорно е важна - страната търси начини да подобри енергийната си сигурност след спирането на доставките на евтиния руски газ и решението да се затворят множество мощни атомни електроцентрали.
На този фон се появява опцията за преструктуриране и пренасочване на "Северен поток 2", така че той да даде едно по-прагматично решение - да се изгради връзка с Финландия за пренос на зелен водород.
Местната компания Gasgrid Finland участва в консорциума Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC) заедно с шведската Nordion Energi и датската Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), като тяхната цел е да създадат инфраструктура за разпространение на зелен водород към Европа и в частност Германия.
В момента обаче трите компании са на мнение, че би било прекалено скъпо да се строи изцяло нов тръбопровод и гледат към неизползваните в момента тръби на "Северен поток" с идеята, че проектът може да предостави нужното решение.
Макар част от тръбите да бяха повредени при експлозии, една от тях все още е запазена и може да се пренасочи на север за целите на BHC.
---
Европа трябва да взима важни решения за енергийната си сигурност:
---
Вече са започнали действия в тази посока. Държавната енергийна агенция на Дания в края на януари тази година даде зелена светлина на оператора на тръбопровода да започне дейности по запазването на тръбите на "Северен поток 2" в Балтийско море.
От агенцията посочват, че ремонтните дейности имат за цел да "смекчат рисковете за околната среда и безопасността, причинени от текущото състояние на тръбопровода".
Според експерти обаче това може и да е подготовка за повторното вкарване в употреба на газопровода.
Още повече - вече съществува пример за това как стари тръби на "Северен поток 2" и в момента са използват за пренос на водород. Става въпрос за тръбопровода Ostsee Anbindungsleitung (OAL), който използва инфраструктура, първоначално предвидена за проекта за газова връзка с Русия.
Тя е била адаптирана за транспортиране на водород и експерти смятат, че същият подход може да проработи и сега без гигантски усилия и инвестиции.
Въпреки това, говорител на Министерството на икономиката на Германия коментира, че правителството в момента не участва в никакви дискусии относно използването на газопровода, включително с Русия.
"Въпросът за използването на тръбите в момента не стои на масата", става ясно още от изявлението.
Със сигурност обаче натискът върху властите в Берлин тепърва ще се усилва, а темата за енергийните доставки ще става все по-значима в политиката на страната.