"След обсъждания с партньорите ни от Европа и САЩ, решихме да отложим прилагането на реципрочната мярка, касаеща регистрационните табели на автомобилите и картите за самоличност, с един месец, до 1 септември". Това става ясно от съобщение на правителството на Косово, цитирано от Асошиейтед прес.
С този ход властите в страната се опитват да намалят напрежението, възникнало там с косовските сърби, които в неделя започнаха да издигат блокади на редица места в страната.
Причина за недоволството беше приетото от Прищина решение страната да престане да признава издаваните от Сърбия лични документи и регистрационни табели на автомобилите.
Голяма част от сръбското население в страната притежава именно издадени от Белград документи, като действията на властите в Косово означаваха десетки хиляди хора да трябва спешно да сменят личните си документи с косовски.
Това провокира остра реакция сред етническите сърби в Косово, като се стигна дотам, че полицията дори обяви, че нейни служители са станали обект на стрелба с огнестрелни оръжия в северните части на страната. При стрелбата няма ранени, уточни полицията в свое изявление.
Косовският премиер Албин Курти заяви, че предприетите от страната му действия представляват реципрочна мярка спрямо Сърбия, която изисквала същите мерки от косовските граждани, влизащи на нейна територия. Причина за това е, че официално Сърбия не признава Косово за самостоятелна държава.
Междувременно сръбският президент Александър Вучич направи вчера обръщение към сръбския народ, в което призова в Косово да не се стига до ексцесии, но също така предупреди властите в Прищина, че ако тръгнат срещу сръбския народ, "Сърбия ще спечели".
Активизиране имаше и от страна на международните сили за сигурност в Косово (KFOR), които бяха приведени в бойна готовност. Оттам заявяват в свое съобщение до медиите, че ще се намесят в конфликта, ако стабилността на страната бъде застрашена.
KFOR също така призовава Белград и Прищина към диалог и възстановяване на стабилността по мирен път.
Настоящият контингент на KFOR се състои от 3775 чуждестранни военнослужещи от 28 държави, предимно членки на НАТО и техни съюзници. Сред тях има и 30 български военнослужещи.