Испания е аут! Мароко и дузпите изхвърлиха "ла фурия"

Испания е аут! Мароко и дузпите изхвърлиха "ла фурия" Снимка: Getty Images

Мароко изхвърли Испания от Мондиал 2022 след победа с дузпи. "Ла фурия" отново не успя да вкара гол, след което пропусна и трите си изстрела от бялата точка.

Редовното време и продълженията приключиха при резултат 0:0, след което дойде триумфът на Мароко, който се класира за четвъртфиналите на Световното в Катар.

В герой за африканците се превърна вратарят Бону, който спаси две дузпи на Испания.

"Ла фурия" стига до продължения за пъти пореден път на голям турнир - негативна серия, която започна още на осминафиналите на Мондиал 2018, когато отпадна от домакина Русия отново след дузпи.

Четири години по-късно Испания отново отпада на този етап от турнира, а Мароко поднесе най-голямата изненада във фазата на директните елиминации в Катар досега.

За мароканците това е историческо първо класиране на четвъртфинал, както и първи дузпи за тях на световни футболни финали. Междувременно Испания затвърди репутацията си на слаб дузпаджия и отпада за четвърти път след изпълнения от бялата точка. Единственият случай, в който "ла фурия" успява да победи след дузпи, бе през 2002-ра, когато победи Ейре.

Тимът на Луис Енрике отново си подадоха точно над 1000 пъти в 120-те минути, но трудно откриваха път към вратата на Бону и рядко създаваха истински опасности.

През редовните 90 минути и двата отбора не създадоха почти нищо пред двете врати. Испания държеше топката в почти 80% от времето, но Мароко бе отлично подреден пред и във наказателното си поле, с което не допускаше грешки.

В добавеното време на редовното едно опасно центриране на Дани Олмо не бе засечено от никого и се насочи към далечния ъгъл на Бону, но мароканският страж се справи великолепно и спаси.

В 104-тата, вече в продълженията, резервата Уалид Кедира можеше да се разпише, но стреля слабо и Унай Симон отрази удара му.

Второто продължение започна с амбициозен удар на мароканците директно от центъра, но той прелетя високо над вратата. В заключителните секунди на продължението пък току-що появилият се Пабло Сарабия стреля опасно от малък ъгъл и преодоля Бону, но топката облиза страничната греда.

Именно Сарабия обаче бе първият испанец, пропуснал от бялата точка. И ударът му от бялата точка, както този минути по-рано, се отби в гредата. След това дойдоха прекрасните изяви на Бону, който спаси ударите на Карлос Солер и Серхио Бускетс.

Победната дузпа за Мароко пък бе отбелязана от Ашраф Хакими, който показа огромно самочувствие и преодоля Симон с технична "паненка".

На четвъртфиналите тимът на Уалид Раграуи очаква победителя от последната осминафинална двойка Португалия - Швейцария.