Редовен ли беше третият гол на Аржентина?

Третият гол на Аржентина не трябваше да бъде зачетен, твърдят френски медии след злополучния финал за "петлите" в Катар.

Основният им мотив е, че две "превъзбудени резерви" от състава на "гаучосите" са навлезли на терена преди топката да пресече голлинията след удара на Лионел Меси за 3:2 във второто продължение.

Най-гласовити са редакторите на престижното идсание L'Equipe, които са категорични, че главният рефер Шимон Марчиняк не е трябвало да зачита попадението. То падна в 109-ата минута, като в случая се активира технологията на голлинията. Имаше съмнения за засада при атаката, но повторенията показаха, че такава не е имало.

Не е ясно дали нахлуването на резервите е било отчетено от видео асистента, но отменянето на гола вероятно би променило много развоя на двубоя.

Френската преса се позовавя на Правило 3, Параграф 9 от правилника, според който: "Ако след отбелязване на гол, съдията разбере, преди играта да е продължила, че още един футболист е бил на терена по време на отбелязването на гола: реферът трябва да отмени попадението, ако въпросното допълнително лице е: играч, резерва, заменен играч, изгонен играч или длъжностно лице на отбора, който е отбелязал гола; играта трябва да бъде подновена с пряк свободен удар от мястото, където е бил човекът."

След като водеше с два гола преднина преди полувремето чрез Меси и Анхел ди Мария, Аржентина беше на път да капитулира след два гола на Килиан Мбапе за две минути, които пратиха срещата в продължения.

Спорният момент настъпи в началото на второто продължение, когато Лаутаро Мартинес стреля, но Юго Лорис отрази удара му, а Меси беше най-съобразителен при рикошета и вкара от близка дистанция.

L'Equipe публикува материала под заглавие "Защо третият гол на Аржентина не трябваше да бъде зачетен", но колкото и да разсъжадават и да съжаляват френските журналисти, вече нищо не може да се промени.