"Оскарите" и тяхната "любопитна амнезия" към Полански

Опитът на Американската филмова академия да създаде по-голямо расово разнообразие и да включи повече жени в журито си се провали, поне що се отнася до Емануел Зайгнер - съпругата на Роман Полански.

Френската актриса отказа да бъде сред тези, които определят при кого да отидат наградите "Оскар", и го направи в емоционално открито писмо, публикувано първоначално във френския вестник Le Journal de Dimanche.

Зайгнер и Полански са женени от 1989-а година и имат две деца. Тя работи съвместно със съпруга си по филми като "Деветата порта", "Горчивата луна" и "Venus in Fur".

В писмото Зайгнер коментира, че е единствената, която може да свидетелства за съжалението, което режисьорът изпитва за стореното преди 40 години.

Актрисата има предвид обвиненията към него, че през 1977-а е имал незаконен сексуален контакт с момиче на 13 години.

Той излежава 42 дена в затвора, след което успява да сключи съдебно споразумение - признава вината си, а в замяна получава правото да продължи с режисьорската си дейност. За да е сигурен, че ще избегне по-нататъшно наказание, Полански емигрира в Европа, където живее и до днес.

Той е харесван и от критиците, и от публиката, но скандалът с Харви Уайнстийн и движението #MeToo променят този статут.

След поредицата обвинения в сексуален тормоз срещу влиятелни продуценти и актьори Академията решава да вземе решителни мерки в борбата с дискриминацията и насилието.

Като част от тези мерки първо е изключен Уайнстийн, а след него през май месец тази година са отлъчени водещият Бил Козби и Роман Полански.

Последното подобно изключване е през 2004-а - тогава актьорът Кармин Кариди е отстранен с обвинението, че разпространява нелегално копия на филми, преди те да са излезли по кината.

В същото време тази година нови 928 артисти получават покана да се присъединят, а сред имената се оказва и Емануел Зайгнер. Реакцията на тази иначе щедра покана обаче далеч не е позитивна. Зайгнер определя ситуацията като "непоносимо лицемерие".

В отвореното писмо тя подчертава, че е и винаги е била феминистка, но не може да пренебрегне факта, че същата тази Академия преди няколко месеца изключва съпруга й от състава си - нищо, че става дума за същия човек, на когото през 2002-а Академия връчва "Оскар" за "Пианистът". Според актрисата това е "любопитен случай на амнезия", а Полански е "изхвърлен като парий от журито".

Освен това тя пише, че най-вероятно Академията я има за "безгръбначна, домогваща се актриса, която забравя, че е омъжена за един от най-великите режисьори за последните 30 години".

Зайгнер определя поканата като обида, маскирана под предлога, че е в полза на правата на жените.

Тя казва още, че е безсилна срещу пресата, която всяка седмица публикува нови и нови "фалшиви признания и приказки на жени, които твърдят, че са били изнасилени, но така и не повдигат обвинения в съда".

Саманта Геймър - единствената доказана жертва на режисьора - от години моли случаят да бъде приключен и да спре да се говори публично за него.

Писмото на Зайгнер завършва с думите, че има една жена, която Академията няма да включи в състава си - нея.

За сметка на това в журито, което определя при кого да отидат златните статуетки, може да се сдобие с членове като Джоан Роулинг, Дейзи Ридли и Даниел Калуя - все имена, които също са получили покана през 2018-а. Целта е до 2020-а година представителите на малцинствените групи и жените да са два пъти повече на брой.

Дали това ще доведе до по-добра селекция на претендентите и победителите за "Оскар" - тепърва предстои да видим.

Новините

Най-четените