Нидал Алгафари очаква 200 000 сирийци

200 000 сирийски бежанци ще пристигнат в България през 2014 година - прогнозата е на режисьора от сирийски произход Нидал Алгафари. Цифрата сериозно се разминава с официалните прогнози, че до края на годината около 10 000 нови бежанци ще преминат границата ни.

Алгафари се позова на данни от Върховния комисариат на ООН за бежанците, според които през 2014 г. 2 000 000 души ще избягат от конфликта в Сирия. Поне 10% ще дойдат в България, допусна режисьорът.

„Тези 2 милиона души не могат да отидат вече нито в Йордания, нито в Ливан. Границата на Израел е почти затворена, единственият им излаз остава Турция. Отделно, натискат България на границата й", заяви той Алгафари в ефира на Нова телевизия.

Той очаква да се изградят лагери по южната ни граница, както и по северната граница на Турция, които ще служат за натиск. Част от проблема е нелегалният трафик на хора.

„Вече се говори за корупция по цялата система - от тръгването им към България до издаването на статут на бежанец. Дори и да издигнем ограда от мрежа с Турция, контрабандистите ще я срежат и ще вкарват хората", заяви той.

„До ден днешен правителството, държавата България няма концепция какво да правим с тези бежанци", изтъкна той и даде пример с действията на Турция - срещу приема на бежански да иска отпадане на визовия режим за турски граждани в Европейския съюз.

Йордания също се опитва да „изтъргува" бежанците на нейна територия, искайки финансова помощ от богатите на петрол арабски държави. „Който и сириец да влезе в тяхна територия - те го задължават да се подпише, че е бежанец. И после ходят да просят пари от нефтените държави за 400 000 бежанци, а те реално са 100 000".

Бившият депутат от ДСБ и шеф на контраразузнаването по времето на кабинета "Костов" Атанас Атанасов критикува управляващите, че поне можеше да променят условията за получаване на бежански статут, което в момента отнема, "меко казано, месеци".

„Тези лица, които идват от Турция, са имигранти за българските закони и тук получават статут на имигранти, а не на бежанци. Трябва да докажеш, че директно идваш от конфликта, за да получиш статут на бежанец", обясни Атанасов.

Новините

Най-четените