*Шефът на митниците Ваньо Танов намекна днес, че е подложен на натиск от "почти всички олигарси, свързани с акцизни стоки - алкохол, горива и цигари". "Примерно промените в Закона за акцизите не им харесва, защото се гарантира контрол, ясни и точни правила. Тези, които са спестявали досега да плащат, е естествено да не им харесва да плащат", обясни Танов след изслушване от вътрешната комисия на парламента днес.
Той не пожела да назове имена, но каза, че е убеден в едно: "Аз това, което съм поел като ангажимент пред премиера, и това, за което той ми е дал картбланш - аз изпълнявам. Това, което ми е дал като картбланш, е отношението към всички да е еднакво. Така че аз го правя и затова съм спокоен".
Танов смята, че ще запази поста си, защото вярва на премиера и си върши работата. Пръв за отстраняването му, макар и без да го назове, заговори вътрешният министър Цветан Цветанов.
2/3 от наказателните постановления срещу контрабандата на цигари падат в съда. Това е заявил още Танов пред депутатите. Причината за отменените постановления е, че конфискуваните цигари в отделните обекти били в малки количества и на стойност под 2 минимални работни заплати.
*Бившият шеф на местният парламент във Варна и член на ИБ на БСП Борислав Гуцанов вече ще си е у дома, след като апелативните съдии промениха мярката му за неотклонение. Той беше пуснат под домашен арест, след като адвокатите на Гуцанов обжалваха мярката задържане под стража. Решението на апелативните съдии не подлежи на обжалване.
Гуцанов бе арестуван на 31 март при операция Медузите по разследване за източване на общинската фирма „Градски транспорт" чрез сделки за автобуси втора ръка. Тогава освен на неговите ръце белезници щракнаха и на ръцете на бизнесмена Даниел Славов - Дънката, прокуристът на „Градски транспорт" Пенчо Пенчев и главния счетоводител на фирмата Йоана Кръстева. Последните двама бяха пуснати от ареста, но Гуцанов остана зад решетките до днес.
Решението на апелативните съдии е продиктувано от избора на нов шеф на Общинския съвет на Варна. Съдиите са потвърдили извода на колегите си от Окръжния съд, че няма опасност Гуцанов да се укрие, но след отстраняването му от поста, отпаднала възможността и да извърши друго престъпление.
Гуцанов и съпругата му Моника ще обжалват начина му на задържане пред съда по правата на човека в Страсбург.
*Бездомните кучета в София са се увеличили и броят им е достигнал 9000-9500 животни, съобщи директорът на общинското предприятие "Екоравновесие" Петър Петров. Проблемът идвал оттам, че в кризата все повече хора изхвърляли домашните си любимци на улицата. По неофициални данни от 2009 г. броят на домашните животни в София е близо 200 000, като само 2% от тях са регистрирани, каза Петров.
Българо-холандската организация "Eнимъл рескю" ще осигури консумативите и персонала за работата на най-големия кучешки приют в София - до Горни Богров. Приютът е за над 500 животни, като в момента там са настанени 280 кучета - главно агресивни, болни и малки животни, прибрани от районите на училищата и детските градини.
*Фондовите борси отчитат най-силния си спад от септември 2009 г., еврото и петролът бележат понижение поради притеснения за банковия сектор в еврозоната, както и вследствие на напрежението на Корейския полуостров, предаде Ройтерс.
Решението на централната банка в Испания през почивните дни да изкупи малка местна банка напомни на инвеститорите, че светът все още се възстановява от кризата. Този ход вероятно е само първа стъпка в спасяването и на други закъсали банки в Испания. Местни анализатори обаче изтъкват, че тези мерки са планирани отдавна и са част от усилията за рационализиране на сектора, поради което не бива да бъдат разглеждани като заплаха за банковата система. Въпреки това пазарите са изнервени.
В същото време лидерът на Северна Корея обяви, че може да отиде на война, ако Южна Корея предприеме атака, като размяната на закани между двете страни през последните дни продължава да ескалира. Фондовите пазари падат, а еврото загуби близо 1% спрямо долара, като падна до 1.2230 долара за евро.
От създалата се ситуация печелят американския долар и други активи, които се възприемат като убежище от бурята, вилнееща над Европа. Цените на петрола паднаха с 2 долара, достигайки 68.22 долара за барел.
Условията за финансиране на банките се затягат, като институциите в САЩ все повече се въздържат от сделки с фирми, които търгуват по-интензивно с Европа.
*Ученик хвърли пластмасова бутилка по президента на Франция Никола Саркози на дискусия за насилието във френските училища, но пропусна мишената си.
Охранител застана на пътя на Саркози и бутилката с вода, която беше хвърлена, докато учениците наобиколиха държавния глава, а някои от тях се опитаха да се здрависат с него. Инцидентът се разви в гимназията Шарл Фуко в Буве, северно от Париж. Саркози, чийто рейтинг във Франция падна до рекордно ниски нива през изминалите няколко месеца, изрази притеснения около отсъствията и инцидентите, свързани с насилие в училищата.
*България и Румъния остават страните с най-слабо разпространение на широколентов интернет, съобщи БНР. С такъв достъп до интернет разполагат едва 13 на сто българските и румънските граждани, докато средният процент за ЕС доближава 25%. Това гласи годишният доклад на Европейската комисия за състоянието на телекомуникиционните пазари.
За България е отбелязано още, че алтернативните доставчици на широколентов интернет са изправени пред бариери от основния оператор на мрежата. Подобна констатация има и за фиксираните телефонни линии у нас, за които е записано още, че основният оператор в някои случаи заменя аналоговата връзка с цифрова, която обаче е с по-ниско качество и по-ограничен обхват на услугите.
За мобилните комуникации у нас е отбелязано, че все още цените за разговори между отделните оператори остават високи спрямо средните в ЕС - и че това принуждава някои български граждани да поддържат абонамент при два или три GSM оператора. Еврокомисията смята, че след намаляването на състава на комисията за регулиране на съобщенията от 9 на 5 души, липсва правна сигурност за нейната структура и състав. От Еврокомисията заявяват още, че ще следят отблизо развитието на съдебните процедури около конкурсите за първите мултиплекси в България, за да гарантират спазване на принципите за прозрачност и недискриминация.