КТБ трябва да бъде обявена в несъстоятелност, защото дори да заработи отново, много бързо всички вложители ще изтеглят парите си и банката отново ще има проблеми с ликвидността. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в сутрешния блок на Нова телевизия.
По отношение на банката би трябвало да следваме закона, посочи той. „Законите се пишат преди да се случи нещо. Ако се пишат след като се случи нещо това не са закони, те са декрети в стил Владимир Илич Ленин", каза Хампарцумян.
Според него решението на временната бюджетна комисия в парламента за КТБ е много условно. „Депутатите решиха да не погребват мъртвеца и да чакат някой да намери начин да го съживи, защото „се случват чудеса", каза банкерът. Той нарече това предложение „50% популизъм и 50% наивизъм".
„Получава се така, че малка част от вложителите искат останалата част да ги спасят, след като иначе са били в КТБ с по-изгодни условия", каза още той и попита дали ДАНС са направили проучване на инвеститорите, които сега ще влизат в банката.
Според него, ако Фондът за гарантиране на влоговете бъде изпразнен след обявяването на банката в несъстоятелност, няма страшно, защото това е само инструмент.
Той отбеляза, че не е редно цялата вина за случилото се с банката да се стоварва на БНБ и отхвърли твърдението, че други банки ще имат полза от прехвърляне на пари от КТБ.
Народното събрание ще обсъди днес доклада на управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) за събитията и предприетите действия, свързани с Корпоративна търговска банка и дъщерната й "Виктория".
В проекторешение по доклада бюджетната комисия предложи оздравяване на КТБ чрез промени в Закона за кредитните институции до 6 ноември 2014 г. То ще позволи на БНБ да предложи действия за оздравяване на банка с отрицателен капитал, вместо задължително да й отнеме лиценза, каквото е сегашното законодателство. Спорният текст беше приет с подкрепата на десетимата членове на комисията от ГЕРБ и ДПС от общо 18 присъствали. Реформаторският блок и БСП се обявиха против.
Централната банка трябва да каже какъв е капиталовият недостиг в КТБ. Половината от необходимите средства за осигуряване на ликвидност ще бъдат осигурени от акционерите, а другата половина от държавата, предложиха в сряда депутатите.
Заради решението на парламента за отлагане на фалита на КТБ тази вечер ще се състои протест пред сградата на Народното събрание.