Социологически прогнози на финалната права

Социологът Мира Радева също даде прогноза за изборите, включваща стабилизиране на малките партии, но само четири играчи в Народното събрание - ГЕРБ, БСП, ДПС и Реформаторския блок.

„Стабилно стоят „България без цензура" и Патриотичния фронт, които са много близо до влизане в парламента. Според нашите данни АБВ е на много ниски нива и няма да влезе в парламента", коментира Радева пред Нова телевизия, която на миналите избори бе атакувана от свои колежи, че работи на принципа „Една жена каза".

Досега повечето нейни конкуренти очакваха фрагментиран парламент от 5 или 6 партии, които ще минат прага за представителство в законодателния орган. Радева се застрахова, защото при малките разлики между партии е възможна промяна на резултати.

„Тези избори минават под знака на слаб интерес, слабо участие и слаба активност. На малките партии им трябват по-малко гласове, за да прескочат 4-процентната бариера и вероятно това е причината да получим един много шарен парламент", коментира тя.

Агенция „Екзакта Рисърч" от своя страна очаква повишаване на избирателната активност заради събитията от последните дни, сред които увеличение на цената на тока. Немалка част от българите са склонни да гледат на малките партии с надеждата, че именно те ще бъдат коректив и балансьор в бъдещи управленски конфигурации.

Тяхното изследване, цитирано от БГНЕС, показва, че ГЕРБ ще получат 36.5 - 37.5% от гласовете, БСП -19- 20%, ДПС - 14.5 - 15.5%, Реформаторският блок и ББЦ - 6.5- 7.5%, Патриотичният фронт - 4 - 5% и АБВ - 3.5- 4.5%.

Партиите, които повишават резултатите си във финалната фаза на кампанията са ДПС, ББЦ, ПФ, АБВ и "Атака". ДПС е формацията, която успява да мобилизира в най-голяма степен избирателите си.

Междинни резултати в деня на изборите - само в социалните мрежи и блоговете

Въпреки че Изборният кодекс забранява обявяването на междинни социологически проучвания, докато изборният ден не е приключил, доста медии публикуват резултати в рамките на различни класации за кино, музика, книги и т.н.

Миналата година ЦИК се самосезира срещу някои медии, което породи съмнения за натиск, затова сега бе запитана от главни редактори как коректно да отразяват деня на вота, но без да нарушават правилата.

Изборната администрация допусна това да стана в социалните мрежи и блоговете, съобщи в. „Труд". Законът обаче не тълкува като медийни услуги социалните мрежи като Facebook, Tweeter и ,личните блогове. Така там ще е възможно публикуването на междинни проучвания 24 часа преди и в деня на вота. От становището става ясно, че е забранено и публикуването на данни под друга форма.

ЦИК уверява още, че ще разгледа всички постъпили сигнали за нерегламентирано обявяване на проучвания в неделя.

Новините

Най-четените