България може да се окаже сред засегнатите от тежката екологична катастрофа в Унгария, която заплашва да замърси с отровни химикали поречието на река Дунав.
Инцидентът, който причини смъртта на четирима души в Западна Унгария, стана в понеделник близо до градчето Айка, на около 160 км от столицата Будапеща.
Сред жертвите има и 3-годишно дете. Още 120 души са пострадали, а седем са безследно изчезнали.
Дига на хвостохранилище, разположено на територията на голям завод за алуминий, се скъса, изсипвайки над 1 млн. кубични метра от т.нар. червен шлам - токсична утайка, съдържаща железен оксид, която предизвиква сериозни изгаряния. По данни на властите засегнатият район е приблизително 40 кв. км.
В резултат от инцидента няколко села в района бяха буквално залети, а къщите в тях наводнени с опасните съединения.
Железопътни линии в района също бяха засегнати, заради което бе прекратено движението в участъка Будапеща-Сомбатхей.
Мнозина местни жители бяха принудени да се покатерят на покривите на домовете си, за да се спасят от червената токсична утайка. Унгарски медии съобщиха, че на някои места в близкото село Девечер нивото на отровната кал е надхвърляло 2 метра.
Стотици жители на околните села бяха евакуирани по спешност. Властите обявиха, че 390 души са били изведени от засегнатите райони, а 110 са спасени.
Броят на пострадалите тепърва може да нарасне още, тъй като според лекари изгарянията от химикала могат да се проявят едва след няколко дни.
На мястото на инцидента пристигнаха десетки линейки и няколко пожарни команди, както и военнослужещи от химическите войски.
Експерти предупредиха, че изтичането на отровните химикали в Западна Унгария може да засегне цяла Източна Европа. Както съобщиха унгарските медии, изтеклите химикали са започнали да попадат в местните потоци и реки и заплашват да замърсят река Дунав.
Ако отровните вещества навлязат в главната речна артерия на Източна Европа, застрашени ще се окажат Сърбия, включително столицата й Белград, както и България, Румъния и Украйна.
Министърът на околната среда на Унгария Золтан Илеш призна, че инцидентът е „екологична катастрофа". Той също изрази опасения, че токсичните химикали биха могли да достигнат реките Раба и Дунав.
Войници от унгарските войски за химическа защита са започнали да изливат специални химикали в притока на Раба - река Марцал, в опит да предотвратят отнасянето на отровите към Дунав.
Според специалисти за отстраняване на последиците от аварията може да бъдат нужни години.
Унгарското правителство обяви извънредно положение в три области в пострадалия район.
Вътрешният министър Шантор Пинтер заяви, че полицията е започнала криминално разследване за изясняване на обстоятелствата около инцидента.
„Разследва се кой е отговорен. Полицията провери дигата и конфискува документи, които биха могли да докажат дали тя е била изградена според правилата и дали е била добре поддържана", посочи той.
МОСВ: Системата за действие при аварийно замърсяване на река Дунав е в готовност
Агенцията за поддържане и проучване на река Дунав даде предварителна оценка, че е възможно замърсяването от аварията в завод за алуминий в Западна Унгария да стигне до българския участък на реката най-рано след 7 дни. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Очаква се обаче замърсяването да е силно редуцирано до минимални концентрации след преминаването му през хидроенергийния възел „Железни врата", който се намира на десетина километра преди българския участък и има вместимост от порядъка на милиарди кубически метри.
Независимо от ниската степен на риска МОСВ уведоми областните управители на областите в териториалния обхват на реката, Гранична полиция, Гражданска защита и РИОКОЗ за получената информация за аварията.
Петте регионални инспекции по околната среда и водите по поречието на Дунав, Басейнова дирекция „Дунавски район" и Изпълнителната агенция по околна среда са в готовност за системни замервания за качеството на водите на реката.
МОСВ е отправило запитване по Системата за ранно предупреждение за аварийни замърсявания на река Дунав. По предварителна информация, унгарските власти предприемат действия за неутрализиране на замърсяването, преди да достигне водите на река Дунав.