Притеснени от "масовите миграционни движения" от Либия, лидерите на Европейския съюз (ЕС) поискаха допълнително средства за Европейската агенция за граничен контрол (Фронтекс) и предложиха финансова подкрепа на северноафриканските страни, за да спрат възможните вълни от бежанци, предаде EUobserver. Това стана вчера по време на извънредния Европейски съвет, когато лидерите на държавите от ЕС призоваха полковник Кадафи да предаде властта незабавно и да спре насилието над цивилни граждани.
"Трябва да сме много откровени по въпроса с миграционните потоци", каза френският президент Никола Саркози по време на брифинг след срещата на върха на ЕС за кризата в Либия. Според него огромни "хуманитарни зони" с "училища за децата" могат да приютят стотици хиляди бежанци. Лагерите, построени на територията на Африка с подкрепата на ООН и ЕС, са единственият начин европейските лидери да си осигурят "душевно спокойствие" пред заплахата от огромен поток нелегални имигранти, насочен към Южна Европа, подчерта френският лидер.
"Ако не се отнесем човешки с тях, тогава те ще бъдат много изкушени да дойдат в Европа, а ние нямаме необходимите възможности, за да се справим с тях", допълни Саркози. Той предупреди за ситуация "Лампедуза по десет" във връзка с италианския остров, който през последните седмици посреща десетки лодки с бежанци от Северна Африка.
Повечето от младите тунизийци, например, които пристигат в Италия, говорят френски и тяхна цел всъщност е Франция. Лидерът на френската крайнодясна партия Национален фронт Марин льо Пен ще започне активната си кампания за президентските избори през 2012 г. именно на остров Лампедуза в понеделник, пише електронното издание.
Германският канцлер Ангела Меркел също отбеляза тежката ситуация. "Не виждам бъдеще за още и още хора, които емигрират към Европа. Разбира се, има разлика, когато става въпрос за ситуация на гражданска война, но бъдещето на тези хора е да изградят отново своите държави", каза германският лидер след срещата на Европейския съвет.
Шестте средиземноморски държави-членки (Франция, Испания, Италия, Гърция, Кипър и Малта) вече поискаха ЕС да създаде специален фонд за солидарност като част от мерките срещу нелегалната имиграция от Северна Африка. Италия се опасява, че ще бъде "залята" от между 200 и 300 хиляди имигранти, ако режимът на Муамар Кадафи падне.
Вчера правителствените и държавните лидери на страните от ЕС призоваха хуманитарните организации и работници да бъдат допускани навсякъде, където има нужда от тяхната помощ. Те заявиха, че продължат да съдействат за решаване на проблемите.
Европейският съвет настоя за среща на върха между ЕС, Арабската лига и Африканския съюз, на която да бъде обсъдена ситуацията в Либия.
Държавите-членки отново подчертаха нуждата от политически и икономически реформи в региона, като обеща подкрепа за извършването на демократичния преход. ЕС поздрави смелостта на хората от Северна Африка и заяви, че само те могат да решат бъдещето си по мирен и демократичен начин.
В декларация държавните и правителствени лидери изразиха ангажимента си да променят политиката на ЕС в страните от региона, като им предостави финансова и техническа подкрепа и като засили сатрудничеството си с тях.