Скандалът по заменките на терени между гръцката държава и светогорския манастир Ватопед взе нови жертви сред калугерите. Той беше сред серията скандали за корупция, включително и за сделки със "Сименс", довели до падането от власт през есента на 2009-а на консерваторите от "Нова демокрация" и възхода на ПАСОК на власт. От заменките пострада гръцката държава и се облажи манастирът, а оставки подадоха трима министри от кабинета на Караманлис.
Днес игуменът на атонския манастир Ватопед - архимандрит Ефрем, беше отведен в строго охранявания затвор Коридалос в Атина, предаде гръцкото радио.
Игуменът, доведен с полицейска охрана в Апелативния съд в Атина, за да бъде изпълнена издадената заповед за арест, е обвинен в злоупотреба, пране на пари и даване на фалшиви показания при сделка с държавата за размяна на терени. Той бе арестуван на 24 декември и поставен под охрана в монашеската му килия.
При пристигането му в съда десетки свещеници и вярващи със запалени свещи и с плакати се бяха събрали на митинг, за да изразят солидарност и подкрепа с него, съобщи БТА. Те скандираха срещу предварителния арест на монаха.
Пред прокурори игуменът не съобщил за проблем със здравословното си състояние. Преди няколко дни той беше диагностициран с инфекция на дихателните пътища, симптоми на остеохондроза и повишено ниво на кръвната захар, но състоянието му се е подобрило.
Управата на Светогорските манастири е отправила молба към прокурора на Върховния съд на Гърция да отмени предварителния арест на игумена на манастира Ватопед.
Ефрем участваше в сделка с гръцката държава за размяна на терени, която облагодетелства манастира Ватопед. Съдия-следовател оцени ползите за манастира за повече от 100 милиона евро.
Игуменът, заедно с още 31 обвиняеми, ще бъде изправен пред съда, но не и политиците, замесени в скандала - парламентът реши през февруари тази година, че срокът на давност, който за членове на парламента е по-ограничен отколкото за останалите граждани, е изтекъл.
Имотната сделка бе отменена от консервативното правителство през 2008 г. след острата обществена реакция, но все още държавната собственост върху терените не е възстановена поради непрекъснато явяващи се законови пречки.
Манастирът Ватопед е съкровищница на средновековни артефакти и книги. Той привлича голям брой гости, единствено мъже, тъй като от 1046 г. е забранено жени и женски животни да пребивават в Атон.