Партиите си гласуваха парите

Управляващото мнозинство от БСП и ДПС запази механизма за получаване на субсиди от политическите партии, като единствената промяна, която направи, е, че при напускане на парламентарната група от депутат, субсидията му няма да върви с него.

Освен това обещаха държавната субсидия за партиите да бъде намалена в бюджет 2014, но не обясниха как.

Още на вчерашното заседание на парламентарната правна комисия пък стана ясно, че няма да мине предложението на "Атака" извънпарламентарните партии да бъдат лишени от държавна субсидия.

Така промените в Закона за политическите партии се оказаха твърде козметични.

Георги Кадиев от левицата влезе в противоречие с колегите си от БСП и ДПС, предаде БНР. Мнозинството не прие предложението му - парите за партиите и коалициите, отпускани от държавата, да бъдат намалени с 50% и да се изчисляват на база брой действителни гласове и брой спечелени мандати.

Така за един действителен глас политическата партия или коалиция щеше да получава по шест лева годишно вместо сегашните 12 лева, а за спечелен мандат - 45 000 лева всяка година.

Кадиев предложи още партии, които са влезли в парламента, но не влизат в пленарната зала, да не получават пари за парламентарна дейност. Това би засегнало ГЕРБ, които отказват да участват в работата на 42-ото НС.

Неучастието в парламентарна дейност е също форма на парламентаризъм, обявиха депутати от левицата и от ДПС. Зам.-председателят на парламента и депутат от ДПС Христо Бисеров посочи, че сегашният механизъм на субсидиране на партиите трябва да се запази, а не да се променя.

Защо парламентарните ще имат предимство, защо партията, която е спечелила 4.1% ще има предимство пред партия, спечелила 3.9 на сто, каза той.

Според Мая Манолова социалистите са твърдо за намаляване на размера на субсидията, но не трябва да се фиксира като конкретно число в закона.

Ние подкрепяме да бъде запазен досегашният механизъм за получаване на държавни субсидии на всички партии, прескочили бариерата от 1% на избори и че настояваме и ще направим такива предложения в Закона за държавния бюджет тази субсидия сериозно да бъде намалена, каза Манолова.

С промените в Закона депутатите решиха субсидията да не следва депутата, а да остава в политическата сила, от която той е влязъл в Народното събрание. Държавната субсидия за коалициите, представени в парламента, ще се разпределя между съставляващите ги партии по коалиционни споразумения, а при липса на такова - пропорционално на броя на народните представители от отделните политически сили, записаха още депутатите.

#1 lele male 18.07.2013 в 16:25:12

Е няма такива наглеци!!!

Новините

Най-четените