Правосъдният министър Диана Ковачева свика извънредно заседание на Висшия съдебен съвет на 16 юли с искането съветът да направи преглед на своята дисциплинарна практика по забавени дела. Ковачева се включи по програма "Хоризонт" на БНР, за да обясни, че решението й е предизвикано от отзвука от уволнението на съдия Мирослава Тодорова.
Според Ковачева е важно да се разбере дали решението на ВСС да уволни Тодорова е адекватно на извършените от съдията нарушения. "Този дебат не се състоя, за него трябва да се говори открито, за да не се манупилура общественото мнение", обясни Ковачева. Според нея не е станало достатъчно ясно за какви точно нарушения е санкционирана Тодорова. "Ако наистина се докаже, че съдия Тодорова е бавила мотивите за присъдите по 3, 4 или 5 години, в този случай става въпрос за отказ от правораздаване, а това е много тежко нарушаване на професионални и етични стандарти", обясни министърът. Според нея е важно да се уточни и колко натоварена е била съдия Тодорова.
На 12 юли ВСС реши да уволни съдия Мирослава Тодорова, която е председател на съюза на съдиите. Санкцията предизвика остра реакция сред съдиите и гражданските организации, чиито представители протестираха на следващия ден пред ВСС. Тодорова неведнъж е критикувала работата на ВСС.
Уволнението на Тодорова предизвика реакции сред съдии, прокурори и адвокати, както и сред членовете на правителството, тъй като уволнената води дело за клевета срещу вътрешния министър Цветан Цветанов. Премиерът Борисов определи решението на ВСС по казуса като "провокация", тъй като е направено дни преди оповестяването на поредния мониторингов доклад на ЕК за състоянието на правораздавателната система в България.