БСП и ГЕРБ обмислят промени в Закона за земята, с които да отменят решението на Народното събрание за удължаване на мораториума върху продажбата на земя на чужденци до 2020-а година, съобщи БНР.
Поредният катарзис идва след обясненията на партийните лидери Сергей Станишев и Бойко Борисов в Брюксел - съответно пред ПЕС и ЕНП, както и след медийни публикации, че някои страни-членки може да отвърнат с реципрочно удължаване на ограниченията за достъп на българи до трудовия си пазар.
Както се разбра, приетият мораториум противоречи на Договора за присъединяване на България в ЕС, където е предвидено ограниченията да действат до края на годината.
Външният министър Кристиан Вигенин и наши евродепутати коментираха, че България се излага в Брюксел с взетото решение, а правосъдният министър Зинаида Златанова директно обяви, че няма правна стойност.
БСП подготвя консултации с останалите партии, за да реши проблема. Единствено "Атака", която внесе предложението, остава твърдо в негова защита.
„Първо трябва да се реши реалният въпрос за реда на придобиване на земя и условията, които са необходими. Тогава или отпада необходимостта от гласувания мораториум, или той може да бъде ревизиран, отменен, след като е налице решение в сроковете, които остават до края на годината", коментира социалистът Янаки Стоилов.
Законодателни промени готвят и от ГЕРБ. Цветан Цветанов изтъкна, че партията е готова да преразгледа решението си за мораториума, след като Борисов обясни в Брюксел, че депутатите му се подвели по „всеобщата лудост и популизъм".
Той е на мнение, че нищо не пречи решението да бъде прегласувано така, че да съответства на европейските ангажименти на България и да успокои хората.
„Решението не може да се смята за нищожно, но може да бъде поправено", заяви евродепутатът Метин Казак. „Много е важно да си извлечем поуки и максимално бързо това нещо да бъде поправено. Аз смятам, че има воля и разбиране от страна на мнозинството и политическите сили", заяви той.
Единствено лидерът на „Атака" В.С каза, че партията е последователна в позицията си и няма място за прегласуване на решението на парламента.
„Това не е квартално кафене да си променят решенията ей така - иди ми, дойди ми. Имаме решение на Народното събрание, правителството е длъжно да изпълни това решение. Не мога да разбера защо нещо, което са го гласували във вторник, сега го обявяват за лудост, за масова хипноза", накокържи се той.