След като масови протести доведоха до оттегляне на управляващите в Тунис и Египет, а през последните дни демонстрации имаше и в Бахрейн, Йемен и Иран, в Бенгази избухнаха протести срещу режима на Муамар Кадафи, съобщават световните агенции.
Протестите и митингите протичат ден преди подготвяния за утре "Ден на гнева" в Либия, организиран във Facebook.
Подобно на протестните движения в другите арабски държави, дисидентите използват интернет в опит да съберат сподвижници, тъй като медиите в страната са плътно контролирани от властите.
Под лозунга "Бунт на 17 февруари 2011 г. в Деня на гнева в Либия" групата във Facebook, която подготвя утрешните протести, се увеличи от 4400 души в понеделник до 9600 вчера. Подготвяният в Либия първи "ден на гнева" е свързан с разправата над демонстрантите в Бенгази на същата дата през 2005 г.
По информация на BBC около 2000 души са протестирали в Бенгази, като по време на демонстрацията са били хвърляни камъни срещу полицията, която е използвала сълзотворен газ.
Размириците са започнали след ареста на адвокат Фетхи Тарбел, който е явен критик на либийското правителство. Под натиска на протестиращите Тарбел бил освободен, съобщава сайтът на в. "Курина", близък до сина на Кадафи Сейф ал Ислам.
Ранени са 14 души, от които 10 полицаи. Протестиращите скандирали лозунги срещу режима: "Бенгази, събуди се, дойде очакваният ден", "Кръвта на мъчениците не бе пролята напразно", "Народът не иска корупция", съобщават либийските онлайн медии, цитирани от БТА.
Събралите се обаче не се разотишли и към тях се присъединили още хора, след което силите за сигурност ги разпръснали със сила, посочва сайтът "Либия ал-Юм".
В същото време обаче стотици привърженици на Кадафи се събраха на контрамитинги в редица либийски градове. По-късно държавната телевизия разпространи кадри на няколкостотин души в Бенгази, които скандират в полза на управлението.
Интелектуалците призоваха към бунтове
Вчера над 200 представители на образованата прослойка в Либия призоваха лидера на революцията Муамар Кадафи да се откаже от властта и да гарантира мирен преходен период в страната.
Според информация на телевизия "Ал Джазира" професори, адвокати, лекари, инженери, бивши дипломати и военни са застанали зад призива за "демократични промени, които трябва да бъдат извършени по ненасилствен и цивилизован начин".
Те са поискали от властите да се въздържат от потушаване на демонстрациите, насрочени за 17 февруари.
"Кадафи и всички членове на неговото семейство трябва да отстъпят властта на народните представители и да не пречат на движението на Либия по пътя на либерализацията и плурализма, както това става в други страни под въздействието на събитията в Тунис и Египет", се казва в обръщението.
Според "Ал-Джазира" призивът е поддържан от задграничните опозиционни партии Национален фронт за спасение, Либийско ислямско обединение, движение "Хулас", Съюз на републиканците за демокрация и социална справедливост, правозащитни групи и Лигата на културните деятели и писатели.