Дори и увеличение на пенсиите с 10 лева от 1 юли ще увеличи дупката в бюджета, ако няма сериозно преизпълнение на приходите към полугодието. Това съобщава днес "Дневник", като се позовава на експерти от Министерството на финансите. В момента най-вероятният вариант е пенсиите да се повишат с по 10 лв. на човек на месец, за което ще са нужни 132 млн. лв. до края на годината, пише авторът на публикацията Стефан Андонов.
"24 часа" описва други три варианта: увеличение между 10 и 45 лева на пенсиите, което нямало големи опции да се случи,
по-сериозна индексация, но само за най-бедните възрастни или увеличение по швейцарското правило.
При втория вариант - пари за най-бедните, вместо за всичките около 2.2 млн. пенсионери в България можело да се окаже, че пари има за 500 000, чиито пенсии са от 115 до 170 лева.
Третият обсъждан вариант е увеличението да се сметне по швейцарското правило - към половината от годишната инфлация за 2010 г. да се прибави 1/2 от ръста на средния осигурителен доход.
При него пенсиите за всички ще се увеличат с под 3%, което означава с 4-5 лв. Този вариант май е най-реалистичният, а него подкрепят и синдикатите.
Според "Дневник" пък при еднократно плащане от 136 лева, ще трябват 300 млн. лева. През уикенда премиерът Бойко Борисов даде десет дни за окончателно решение. В момента още се правят разчети, заяви вчера и социалният министър Тотю Младенов. Разговорите се водят между Министерството на финансите и НОИ.
Към края на април в бюджета има преизпълнение на някои приходи (основно от ДДС), но те компенсират по-малките постъпления от осигуровки и корпоративен данък, където изоставането се очаква да бъде с 500 млн. лв. от планираното за годината. Средствата за пенсии трудно могат да се осигурят и със съкращения от други пера, смятат в Министерството на финансите.
Според публикацията остават три варианта, които обаче няма да предпазят дефицита от раздуване, тъй като постъпленията от тях не се смятат за приходи. Един от начините е да се финансира с вътрешен държавен дълг - издаване на нови ДЦК, с пари от фискалния резерв, който е малко над законовия минимум от 4.5 млрд. лв., или с пари от приватизация.
В МФ имат сериозни възражения срещу нови разходи за пенсии, ако ще увеличат дефицита. Причината е, че искаме да покажем на Брюксел финансова стабилност с прогнозен дефицит от 2.5% за тази година.
При допълнителни плащания той може да надхвърли 3%, което ще е причина Европейската комисия да затегне процедурата по свръхдефицит, която откри срещу България миналата година.
Аз не съм финансист обаче пи пътя на логиката ми излиза че от тези 135мил.лв,които щели да се извадят от хазната за пенсии,тези пари веднага влизат в обращение,хората ще си купят дарчем по 1кг повече месо на месец 20% от тези пари ще се върнат пак в бюджета като ДДС,който вкарва месото и МИТО ще плати 10%,(вече 30% са се върнали в бюджета)останалите пари отиват назад по веригата до производителя и всеки със своята печалба ,чрез която печалба всеки ще запълне някоя дупка(данъци,кредити,ще плати някоя неплатена заплата) и така тези пари веднъж излезли от бюджета те пак ще се върнат там.Няма да се върнат ако всеки пенсионер си ги скъта и затвори в буракан и тези пари изчезнат за дълъг период от време.А това няма да стане в това гладно време.Това важи за Всякакво увеличение,до такъв размер докато държавата може да си позволи да стои без тези пари 6 месеца(2 отчетни ДДС периода докато се върнат парите).и така всяка година.Ама Дянков ли е тъп,аз ли много съм прост,и ако съм толкова прост Си задавам въпроса как в цяла европа го правят и "дупките" им Не растът
а аз предлагам, вместо да се вдигат пенсии и заплати да се прат, така ще има излищък и всички ще потънем в безконечно блаженство. Писна ми от икономическа математика, умножаваме, делим и получаваме пинсии и заплати, а защо никой не пита какво е това икономическо чудо човек да живее с 100-200лв на месец! изроди!