По-високи пенсии = по-голям дефицит

Дори и увеличение на пенсиите с 10 лева от 1 юли ще увеличи дупката в бюджета, ако няма сериозно преизпълнение на приходите към полугодието. Това съобщава днес "Дневник", като се позовава на експерти от Министерството на финансите. В момента най-вероятният вариант е пенсиите да се повишат с по 10 лв. на човек на месец, за което ще са нужни 132 млн. лв. до края на годината, пише авторът на публикацията Стефан Андонов.

"24 часа" описва други три варианта: увеличение между 10 и 45 лева на пенсиите, което нямало големи опции да се случи,

по-сериозна индексация, но само за най-бедните възрастни или увеличение по швейцарското правило.

При втория вариант - пари за най-бедните, вместо за всичките около 2.2 млн. пенсионери в България можело да се окаже, че пари има за 500 000, чиито пенсии са от 115 до 170 лева.

Третият обсъждан вариант е увеличението да се сметне по швейцарското правило - към половината от годишната инфлация за 2010 г. да се прибави 1/2 от ръста на средния осигурителен доход.

При него пенсиите за всички ще се увеличат с под 3%, което означава с 4-5 лв. Този вариант май е най-реалистичният, а него подкрепят и синдикатите.

Според "Дневник" пък при еднократно плащане от 136  лева, ще трябват 300 млн. лева. През уикенда премиерът Бойко Борисов даде десет дни за окончателно решение. В момента още се правят разчети, заяви вчера и социалният министър Тотю Младенов. Разговорите се водят между Министерството на финансите и НОИ.

Към края на април в бюджета има преизпълнение на някои приходи (основно от ДДС), но те компенсират по-малките постъпления от осигуровки и корпоративен данък, където изоставането се очаква да бъде с 500 млн. лв. от планираното за годината. Средствата за пенсии трудно могат да се осигурят и със съкращения от други пера, смятат в Министерството на финансите.

Според публикацията остават три варианта, които обаче няма да предпазят дефицита от раздуване, тъй като постъпленията от тях не се смятат за приходи. Един от начините е да се  финансира с вътрешен държавен дълг - издаване на нови ДЦК, с пари от фискалния резерв, който е малко над законовия минимум от 4.5 млрд. лв., или с пари от приватизация.

В МФ имат сериозни възражения срещу нови разходи за пенсии, ако ще увеличат дефицита. Причината е, че искаме да покажем на Брюксел финансова стабилност с прогнозен дефицит от 2.5% за тази година.

При допълнителни плащания той може да надхвърли 3%, което ще е причина Европейската комисия да затегне процедурата по свръхдефицит, която откри срещу България миналата година.

#2 Ivan Mitev57 07.06.2011 в 10:56:57

Свидетели сме на държавно поведение, което не разрешава съдбоносен проблем. Тъй като живеем в „Капана на парите” се развива ситуация, при която правителството колкото повече работи – толкова по-лоши резултати получава. "Капан на парите” означава: Капан е ползване на „Незлатни пари”, при условия на запазен начин на държавно финансово управление от време със "Златни пари", защото се подсигурява развитие на диспропорции и криза. При запазване на работа в условия на „Капана на парите”, с решението за повишаване на свои разходи - правителството уголемява предпоставки за свой управленски провал.

#3 batborko 07.06.2011 в 13:22:36

Аз не съм финансист обаче пи пътя на логиката ми излиза че от тези 135мил.лв,които щели да се извадят от хазната за пенсии,тези пари веднага влизат в обращение,хората ще си купят дарчем по 1кг повече месо на месец 20% от тези пари ще се върнат пак в бюджета като ДДС,който вкарва месото и МИТО ще плати 10%,(вече 30% са се върнали в бюджета)останалите пари отиват назад по веригата до производителя и всеки със своята печалба ,чрез която печалба всеки ще запълне някоя дупка(данъци,кредити,ще плати някоя неплатена заплата) и така тези пари веднъж излезли от бюджета те пак ще се върнат там.Няма да се върнат ако всеки пенсионер си ги скъта и затвори в буракан и тези пари изчезнат за дълъг период от време.А това няма да стане в това гладно време.Това важи за Всякакво увеличение,до такъв размер докато държавата може да си позволи да стои без тези пари 6 месеца(2 отчетни ДДС периода докато се върнат парите).и така всяка година.Ама Дянков ли е тъп,аз ли много съм прост,и ако съм толкова прост Си задавам въпроса как в цяла европа го правят и "дупките" им Не растът

#4 12324 07.06.2011 в 16:45:32

а аз предлагам, вместо да се вдигат пенсии и заплати да се прат, така ще има излищък и всички ще потънем в безконечно блаженство. Писна ми от икономическа математика, умножаваме, делим и получаваме пинсии и заплати, а защо никой не пита какво е това икономическо чудо човек да живее с 100-200лв на месец! изроди!

#5 Lara Croft 07.06.2011 в 18:42:23

Баси анализаторите, баси икономистите. Като че тия пенсии и заплати ще ги увеличават с 300 лева ве, мааму стара.

Новините

Най-четените