Здравният министър подаде оставка, премиерът я прие

Броени часове след сутрешното си участие в БиТиВи, здравният министър Анна-Мария Борисова подаде оставка и премиерът Бойко Борисов я прие.

Никой от ръководството на ГЕРБ не е знаел, а депутатите на управляващата партия в здравната комисия отказаха коментар.

Тя си отива след по-малко от 6 месеца на поста, на който замени Божидар Нанев, който пък подаде оставка заради проверка на прокуратурата за противогрипни препарати, закупени след края на епидемията от свински грип миналата есен.

Причината за оставката й е конфликт, породен от стратегията, публикувана от Анна-Мария Борисова, за реформи в здравеопазването. На заседанието си снощи оперативното ръководство на партия ГЕРБ - Изпълнителната комисия, е отхвърлило стратегията, която предвиждаше доплащане за лечение.

Изпълнителната комисия е решила да върне документа, а Бойко Борисов отправил сериозни критики към здравния министър. Основният аргумент обаче бил, че Анна-Мария Борисова не е съгласувала такъв важен документ с никого, а направо го е публикувала на страницата на ресорното си министерство, пише "Дневник".

Документът вече е свален от сайта на министерството.

Сутринта започна по иначе

Рано сутринта по БиТиВи проф. Борисова обясни, че доплащане ще има, но не се знае с колко, и даде да се разбере, че финансовият министър Симеон Дянков не си е свършил работата.

Министерството на финансите не си е свършило работата, обещана още миналата есен от Симеон Дянков - да остойности цената на медицинските услуги. Това съобщи по Би Ти Ви тази сутрин здравният министър проф. Анна-Мария Борисова.

По последни данни болниците са натрупали задължения от близо 450 млн. лева, съобщи БНР. Преди ден стана ясно, че лечебните заведения са прибегнали до военновременните си запаси, тъй като дългове към доставчици и консумативите не стигат.

Думите на премиера Борисов, че 20% доплащане няма да има, са били изтълкувани/разбрани погрешно, обясни здравният министър. Всъщност той искал да каже, че просто не сме готови да го въведем, докато не се извърши остойностяването. Няма обаче консултативен съвет за тази цел към г-н Дянков, нито са викани националните консултанти, каза проф. Борисова.

Едва когато финансовото министерство подготви сметките, ще стане ясно колко ще се доплаща - 20, 30% или повече, стана ясно от изявлението й.

Доплащането е записано в концепцията за реформи в здравеопазването 2010-2015. На заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ обаче късно снощи премиерът Бойко Борисов заяви, че "доплащане няма да има".

И в момента в болниците регламентирано - и под масата, се доплаща за престоя, за избор на екип, за лекарства и за зъболечение.

Според пациентски оргавизации цинично е пациентът да доплаща, при положение, че години наред е внасял здравните си вноски. В България обаче неосигурени за здраве са над 1.7 млн. души.

Справка на Националния център по здравна информация, цитирана в днешния брой на "Труд", показва, че през миналата година през 25-те областни болници у нас са минали 488 780 души.

Доплащането е цинизъм

Средният разход за лечението на болен в тях е бил 594 лева. Т.е. ако доплащането (което се предвижда за заведения като областните, университетските и националните центрове) е 20 на сто, излиза, че пациентите ще дадат от себе си близо 120 лв. Но в университетските болници, където средният разход е два пъти по-висок, доплащането ще е по-голямо като относителна сума.

Министерството на здравеопазването е станало филиал на Министерството на финансите, то е против лекарите, болниците и пациентите, стана ясно вчера от изявление на лидера на СДС Мартин Димитров, който настоя за подмяна на екипа на здравното министерство и НЗОК.

Цинизъм е пациентите да доплащат лечението си при положение, че съвестно са си плащали здравните осигуровки и средствата от тях стоят в БНБ и в оперативния й резерв, смятат сините.

Новините

Най-четените