Пак проблем с реактор на АЕЦ "Фукушима 1"

Авариралата след природните бедствия на 11 март японска АЕЦ "Фукушима-1" продължава да създава проблеми.

Започнало е да се увеличава налягането в Трети реактор, който е най-повреденият в пострадалата централа. Експертите обсъждат дали да освободят налягане, като отворят клапите. Това обаче ще доведе до увеличаване равнището на радиацията.

Служители на Трети реактор на АЕЦ "Фукушима-1" са евакуирани заради дим, който излиза от енергоблока. Димът излиза от помещенията, където се съхранява отработеното ядрено гориво. Не се уточнява каква е причината за него.

Японската агенция за ядрена безопасност съобщи, че няма промяна в равнището на радиация в централата заради дима от Трети реактор.

Междувременно към мрежовото електрозахранване бяха включени най-слабо пострадалите Пети и Шести реактор на централата. Тяхното състояние е стабилно. Досега те се снабдяваха с електроенергия от аварийни дизелови генератори.

Японските власти вече обявиха, че по всяка вероятност атомната централа ще бъде затворена, защото не може да бъде възстановена и отново да се пусне в експлоатация.

Асошиейтед прес отбелязва първото официално признание на правителството за съдбата на авариралата централа. Според АП закриването й е неизбежно, тъй като морската вода, с която бяха обливани реакторите с цел охлаждането им, има разяждащо действие и е направила ключови части от комплекса неизползваеми.

Япония се нуждае от пет години, за да се възстанови

По оценки на Световната банка на Япония ще са необходими пет години, за да се възстанови от опустошителното земетресение и вълните цунами, причинили щети за 235 млрд. долара.

В най-новия си доклад за икономиките в Източна Азия и Тихоокеанския регион банката окачестви като безпрецедентни щетите върху жилищата и инфраструктурата на Япония.

Международната финансова институция прогнозира, че катастрофалното земетресение ще причини спад в икономическия растеж на страната с 0.5 процентни пункта тази година.

Жертвите надминаха 21 хиляди души

Над 21 хиляди души са загинали и изчезнали в резултат на бедствието в Япония.

Официално потвърденият брой на жертвите е 8450, в неизвестност още са 12 908 души.

Най-голям е броят на пострадалите в префектура Мияги на североизточното крайбрежие на остров Хоншу, съобщи националната полиция.

Новините

Най-четените