Има данни, че се подготвя се смяна на един от участниците в консорциума, избран за изграждането на проекта за газопровода „Южен поток". Именно затова външният министър на Русия Сергей Лавров идва на посещение в България в последните дни от управлението на кабинета „Орешарски". Това обяви говорителят на Реформаторския блок Радан Кънев по време на пресконференция.
Според Реформаторите това е и причината правителството все още да не е подало оставка. Те твърдят, че се подготвя подписването на допълнителни документи по проекта. Реформаторите се обявяват в подкрепа искането на ЕК за откриване на конкурсна процедура за избор на изпълнител, съобразена с европейските правила за обществените поръчки.
Според Кънев без такава процедура България е заплашена от спиране на всички еврофондове.
Миналия четвъртък руското издание „Ведомости" обяви, че дъщерна компания на "Газпром" може да влезе в схемата на строителството на българския участък на "Южен поток". Според изданието "Центъргаз" е спечелила конкурса в Сърбия. Един от начините, според "Ведомости", е провеждането на нов конкурс за строителство.
"Центъргаз" има опит в строителството на магистрални газопроводи, а и не попада в списъка с руски фирми, подлежащи на икономически санкции.
В края на април "Южен поток България" АД обяви, че "Стройтрансгаз консорциум" е спечелил конкурса за работно проектиране, доставка на оборудване и материали, строително-монтажни работи и пускането в експлоатация на "Южен поток" на територията на страната. Той е паритетна собственост на руския "Стройтрансгаз" на Генадий Тимченко (подлежащ на санкции от страна на САЩ) и българската компания "Газпроект Юг" АД. Това кой ще спечели конкурса стана ясно още през март.
Появата на "Центъргаз" в схемата се обяснява с нуждата да се отстрани основният проблем - европейците не искат да работят с Тимченко заради американските санкции.