За мен най-големият ни пропуск и най-голямата ни грешка беше, че не осъдихме Тодор Живков и ЦК на БКП за това, че те тръгнаха да харизват България на Съветския съюз като 16-та република. Това заявява президентът на България (1990 г. - 1997 г.) Желю Желев в интервю за в."Труд".
Въпросът за присъединяването на България към СССР се обсъжда особено сериозно през 1963 г. На пленум на ЦК на БКП на 31 юли 1963 г. Тодор Живков коментира: "Суверенитета народът го разбира да има ядене, да живее. Ето това е суверенитетът - щастие и благоденствие на народа. Ние работим за народа, а не за формата".
На 4 декември същата година той изнася доклад, в който се подчертава, че „тясното икономическо свързване със съветската страна още повече ще увеличи силата на нашата държава, още повече ще издигне нейната независимост. Заедно с икономическата независимост на страната ще укрепне и нейната политическа сила и влияние, защото тя все по-пълно ще се опира на гигантската мощ на Съветския съюз".
„Ние, Политбюро, смятаме, че не с такъв ентусиазъм цялата наша партия и народът ще възприеме това. Ще има среди, които няма да го възприемат. Да не забравяме, че великобългарският шовинизъм е много дълбоко вкоренен в някои среди и хора в нашата страна. Аз не говоря за бившите хора. Имам предвид членове на партията, особено в средите на интелигенцията и в някои среди на младежта", казва още Първия.
С днешната дата Желю Желев определя действията на БКП като национално предателство. Според него е било възможно осъждане на компартията, но не са се намерили хора и сили в средите на опозицията, които да се заемат с това.
„След тяхното осъждане щяхме да забраним БКП и БСП като партии престъпници. Както направиха руснаците една година по-късно, когато забраниха КПСС след неуспешния опит за преврат в Москва. Това е най-голямата грешка на нашата демокрация според мен. България щеше да бъде много по-напред от редица балкански страни", смята бившият държавен глава.