За 2 дни US посланикът потрети за договорите с "Газпром"

В рамките на два дни американският посланик у нас Джеймс Уорлик регистрира завидна публична активност по отношение на прозрачността на газовите ни договори с Русия. Посещението на първия вицепремиер на Русия Виктор Зубков доведе до трикратно напомняне от стана на първия дипломат на САЩ у нас, че газовите договори се сключват тайно.

Резултатите от визитата на Зубков бяха: потвърждение за участието на България в газопровода "Южен поток", пътна карта за АЕЦ "Белене" - и също потвърждение, че проектът ще го бъде, както и руско учудване за цените на руския природен газ, който иначе "Газпром" ни пуска "на цени 90% от пазарните", а стига твърде скъп до битовите потребители.

Офанзива - още на следващия ден

След посещението във вторник, посланик Уорлик се срещна на следващия ден с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, за да разбере какви са били договорките между България и Русия. Преди срещата си той призова за публичност на договорите, защото "може би следващата година, може би след пет години вие отново ще сте изправени пред увеличение от 50% или повече, но няма как да знаем, защото споразуменията за това са тайна".

Уорлик припомни, че правителството на ГЕРБ е обещало прозрачност в енергийната сфера и призова да покаже какво е направено за диверисификацията на енергийните доставки.

Министър Трайков отново обясни, че "Газпром" не дава съгласието си за обявяване на договорите. И добави: "Мненията ни с посланик Уорлик за необходимостта от диверсификация на доставките и свободен пазар съвпадат на 100 процента".

В интервю за "24 часа" днес Трайков заявява, че както с Уорлик, така и с други посланици се поддържа интензивен диалог.

Какво стана с диверсификацията

Какво стана с диверсификацията - отново пита, но този път чрез интервю в "Труд" американският посланик в България. По думите му "вече са отминали времената на тъмните и задкулисни сделки" и той се надява, че "правителството ще излезе с пълни разяснения на каквито и да било нови договорки". Посланикът настоява да разбере резултатите от руско-българските преговори. Той обяснява, че ако беше българин, първо би настоявал за повече прозрачност.

"Един от проблемите с тези сделки тук е, че те се сключват тайно. Никой не знае какво пише в договорите от 2006 г. Няма прозрачност", коментира Джеймс Уорлик. Той припомни, че "диверсификацията не може да настане от днес за утре", и изрази позицията на САЩ, която напълно подкрепя различните източници на природен газ и ядрено гориво за страната.

Уорлик не отрича, че Русия ще остане важен партньор на България. "България има и ще продължава да има важни енергийни отношения с Русия. Не поставяме това под въпрос. Тези отношения трябва да ги има и те трябва да са силни", казва Уорлик.

По думите му в момента съществува здравословна конкуренция между руски, американски и европейски компании в България. Уорлик казва, че САЩ вярват на Русия за желанието й да бъде надежден партньор и че двете страни "споделят един и същ интерес - енергийна сигурност".

15% норма на възвръщаемост на газоразпределителните компании

829 лева за 1000 куб. м е най-високата цена за газ за домакинства у нас, съобщава днес "24 часа". Тя е за "Черноморската технологична компания"- Добруджа и е  пределната цена, определена от ДКЕВР от 1 юли.

Цената е без ДДС, иначе ако семейство в Добрич или фурна ползват 1000 куб. м газ, фактурата с данъка ще е за 994 лв. Това е точно 637 долара с ДДС.

За "Овергаз", който има най-много лицензии за газоразпределение, цените са от 707 до 763 лв. на 1000 куб. м без ДДС. Най-ниските цени са в Севлиево, тъй като тръбата бе изградена и подарена от американските заводи. И сега е 690 лв.

"24 часа" предлага таблица с пределни цени на газоразпределителните компании, които доставят синьото гориво до дома и бизнеса. Те са определени от ДКЕВР на база цената, на която "Булгаргаз" продава синьото гориво от 1 юли на топлофикациите, на големите заводи, на газоразпределителните дружества. А тя е 542.50 лв. на 1000 куб. м без ДДС. От години, може би от създаването на ДКЕВР, тя е определила 15% норма на възвръщаемост на газоразпределителните компании.

След приватизацията на електроразпределителните дружества те имаха 3 години 16% норма на възвръщаемост, заради което имаше скандал в държавата.

Защо при газа 15-те процента се запазват с години, пита "24 часа".

#1 marsn 08.07.2010 в 19:51:57

US посланикът се чувства в България не само като господар, но и като поробител! US посланикът диктува нашата икономическа и социална политика, US посланикът диктува нашите външнополитически и икономически връзки! US посланикът - господарят на света! ...

Новините

Най-четените