Журналисти искат среща с еврокомисар заради медийната свобода у нас

Тридесет от най-известните български журналисти и публицисти се подписаха под отворено писмо, с което настояват за публична среща със заместник-председателя на Европейската комисия Нели Крус при предстоящото й посещение у нас. Визитата й е насрочена за 19 септември.

Те се опасяват, че еврокомисарят за телекомуникациите, медийната политика и регулация няма да получи реална информация за условията, в които функционират българските медии.

"Смятаме, че от срещите ви с представители на институциите или на двата издателски съюза, няма да научите достатъчно за политическата зависимост, корпоративния и политически контрол над информацията, както и за случаите на физическо насилие над журналисти, които властите на практика не разследват", категорични са авторите на писмото.

Те наричат българския печат "заложник на войната между двата издателски съюза", като посочват, че много от анализите, коментарите и разследванията в конкурентните издания се правят с цел разобличаване на "врага". "Независими гласове извън тази схема пък попадат под ударите и на двете страни. В същото време концентрацията на собственост в медиите чрез поставени лица заема застрашителни размери", пишат още те.

Авторите припомнят множеството критики към медийната свобода в България, отправени през последните две години от авторитетни организации: IREX, Freedom House, Репортери без граници, SEEMO, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, Държавният департамент на САЩ, Прозрачност без граници.

Като пореден пример за обвързването на медии и власт се посочват профилите на Програмата за развитие на селските райони в социалните мрежи, изготвени срещу 50 000 евро от фирмата на 25-годишна бивша служителка на Министерството на земеделието. Авторите на отвореното писмо твърдят, че използването на парите за популяризиране на оперативни програми с цел закупуване на медиен комфорт е обичайна практика не само във ведомството на Мирослав Найденов.

"Това не е просто проблем на българското общество, а на целия Европейски съюз, защото са поставени под въпрос не само европейските ценности, а и европейските пари", категорични са подписалите се под писмото.

Това са Аделина Марини, Антоанета Цонева, Асен Генов, Асен Йорданов, Асоциация на европейските журналисти - България, Атанас Чобанов, Владимир Йончев, Даниела Горчева, Едвин Сугарев, Иван Бакалов, Иван Бедров, Иво Инджев, Ирен Филева, Ирина Недева, Константин Павлов, Лидия Павлова, Лили Маринкова, Мирела Веселинова, Петьо Цеков, Пламен Даракчиев, Полина Паунова, Ралица Ковачева, Росен Босев, Румяна Червенкова, Силвия Великова, Стояна Георгиева, Тони Филипов, Цветозар Томов, Център за развитие на медиите, Юлияна Методиева, Ясен Бояджиев.

Новините

Най-четените