Пентагонът постави в бойна готовност ПРО заради Пхенян

Пентагонът е поставил в бойна готовност системата за противоракетна отбрана на САЩ заради подготовката на Северна Корея да извърши ново изстрелване на ракета с голям обсег на действие, пише Бил Гърц в "Уошънгтън фрий бийкън".

Пхенян транспортира втора ракета със среден обсег на източното крайбрежие и я инсталира на мобилна установкa. Министерството на отбраната в Сеул вчера потвърди разполагането на първата подобна ракета.

Ако бъдат оборудвани с конвенционален заряд, севернокорейските ракети "Мусудан" могат да достигнат обсег от 4000 км. Това означава, че е възможно да поразят американската военна база на Гуам.

По-рано се появиха и информации, че американското военно министерство е поставило в бойна готовност системата си за противоракетна отбрана, заради подготовката на Пхенян за изстреляване на ракета.

Част от мерките включват разполагането на два кораба, снабдени със системата "Иджис", близо до бреговете на Севера и поставяне в готовност на ракетите-прехващачи, базирани в Аляска и Калифорния.

Според информация от бойния флот на Щатите край Северна Корея има и още два кораба, носещи на борда си система "Иджис". Нейната същност са радари с фазирани решетки и ракети-прехващачи SM-3 Block IA, които могат да поразяват ракети с обсег до 3500 км. По този начин Североизточна Азия е поставена под защита от евентуален севернокорейски удар.

Военното ведомство на САЩ съобщи още, че в близките няколко седмици ще разположи на о. Гуам една от най-модерните американски системи за ПРО - базираните на суша ракети THAAD, за да защитават американската база с персонал от 6 000 души в Северния Пасифик.

Повишената готовност за действие на американския противоракетен щит беше предизвикана от войнстващата реторика на Северна Корея, заплашила с ядрени удари САЩ.

Междувременно генералният секретар на ООН Бан Ки Мун предупреди Пхенян да прекрати войнствената си реторика, тъй като със заплахите с ядрено оръжие не бива да се спекулира. Подобен призив отправи и ЕС

Новините

Най-четените