Износът на яйца и млечни продукти от България за Турция се възобновява, съобщиха от Министерство на земеделието и храните. След 16-годишно прекъсване, пред българските производители отново се отвори големият пазар на южната ни съседка.
През 1997 г. турските ветеринарни власти наложиха забрана за внос на яйца и млечни продукти от България. Тя беше вдигната след продължителни преговори между Българската агенция по безопасност на храните и турското Министерство на храните, земеделието и животновъдството на Турция. Двете страни договориха сертификати за износ на яйца и млечни продукти от мляко от крави, овце, кози и биволи.
В условията на криза и спадащо потребление, българските производители търсят нови пазари, за да могат да се развиват. Представители на хранителния бранш коментират, че ако разчитат само на продажбите си в България, много бързо биха излезли от бизнеса. Това би оставило без поминък хиляди семейства.
Много от фирмите в млечния сектор изпитват финансови затруднения, а срещу изтеглените си преди кризата кредити има заложени цели предприятия. Отделните фермери пък трудно достигат до крайните потребители заради нормативни спънки и това облагодетелства посредниците и по-големите производители.
Наред с това повечето от българските ферми продължават да не отговарят на изискванията на ЕС за хигиена. Крайният срок за новите правила беше отлаган на няколко пъти след протести на животновъди и изтича през декември т.г.
С новите изисквания все още не са се съобразили около 80 000 ферми. Макар повечето да са малки, в тях са почти половината от общия брой животни за страната - над 200 000. Ако не успеят да приложат разпоредбите на ЕС, фермите ще бъдат затворени.
Евроизискванията се отразиха и на птицефермите, заради изискванията за големина на клетките, довели до поскъпване на яйцата през 2012 г.