Министърът на културата Петър Стоянович обмисля промяна във финансирането на театрите, тъй като държавата е натоварена покрай увеличената им посещаемост. В момента държавата дава субсидия срещу продаден билет.
„Тази система не е съвършена. Тя е била въведена, за да увеличи пазарното съревнование и свободата на това съревнование вътре в гилдията", обясни Стоянович, отчитайки първите 100 дни от работата си като министър.
Така на практика не се дават достатъчно гаранции за качеството на представленията, а и много театри започнали да намалят цените на билетите, за да привлекат зрители, а чрез тях - държавна издръжка.
„Не би трябвало да се борим само на принципа зрител-билет-възвръщаемост на парите, без да обръщаме внимание на художествения продукт", изтъкна Стоянович. Предстоят разговори с Министерството на финансите, за да се види какви промени могат да бъдат направени в начина на финансиране.
Зам.-министър Васил Василев допълни, че става въпрос за промяна в политиката при формирането на бюджета в сферата на сценичните изкуства.
„Досега бюджетът се формираше на базата на показатели в рамките на три месеца. В едно тримесечие един културен институт може да има, например, добри показатели, но той може да е и с лоши показатели, които повлияват по-нататъшното му финансово състояние", обясни той.
Културният министър обеща обществен дебат за големите археологически обекти, за които в момента нямало достатъчно пари. Като успех той отчете възобновения диалог с неправителствените организации и творческите гилдии.
Стоянович и екипът му ще работят за приемане най-накрая на Национална стратегия по култура, повече европейско финансиране, дигитализация на движимото културно наследство, промени в Закона за авторските права и др.