"Южен поток" - замразен, ама не съвсем

Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева е дала разрешение за дейности по строителството на „Южен поток" в последните дни от работата на кабинета „Орешарски".

На 31 юни Терзиева е разписала документ, с който разрешава строителството на приемния терминал на Паша дере и компресорна станция „Варна", въпреки че в началото на юни премиерът Пламен Орешарски обяви проектът за замразен, докато не получи одобрението на Европейската комисия.

ЕК изрази съмнения за влизане в противоречие с европейското законодателство заради промени в Закона за енергетиката, които изваждат морската територия на газопровода от територията на ЕС. Но реално причина за наказателната процедура срещу България за „Южен поток" и заради предрешения избор на изпълнител.

В издаденото разрешение фигурира и позволяване да се направи път до мястото на строежа.
Издаденото разрешение за строеж на обектите, които са първа категория, е публикувано на сайта на Министерството на регионалното развитие. То подлежи на обжалване от заинтересуваните лица в 14-дневен срок след обнародването му в Държавен вестник.

Разрешението е с предварително изпълнение, което важи за държавни и общински проекти с особено важно значение. Проектът за газопровод „Южен поток" беше обявен за обект от национално значение с решение на Министерския съвет от 2011 г. Мотив за предварителното изпълнение е, че инвестицонният процес може да се забави, а това ще забави проекта като цяло.

В деня, в който е издадено разрешението, Министерството на земеделието и храните продаде на „Южен поток България земи от горския фонд на територията на община Варна. Компанията е платила близо 20,6 млн. лева за земите и промяната на тяхното предназначение.

Междувременно в интервю за Reuters президентът Росен Плевнелиев подчерта, че работите по изграждането на „Южен поток" ще продължат едва след като получи одобрението на Брюксел.

Новините

Най-четените