САЩ може да прати оръжие в Либия, ЕС - войници

САЩ продължават да оставят отворена възможността да въоръжат либийските бунтовници, които се сражават срещу силите на Муамар Кадафи. Това заяви говорителят на Държавния департамент Марк Тоунър, цитиран от ДПА.

От няколко седмици Вашингтон повтаря, че не е взел решение дали да доставя оръжия на либийските бунтовници, но "този вариант не е изключен; всички варианти остават на масата", каза Тоунър.

Той подчерта, че САЩ нямат намерение да изпращат войници на евентуални сухопътни мисии в Либия. "Президентът Обама от самото начало на операциите даде ясно да се разбере, че няма да има американски войници на либийска земя. Имаме цивилен представител в Бенгази - Крис Стивънс. Той поддържа тесни контакти с лидерите на опозицията в Преходния национален съвет (ПНС)", отбеляза Тоунър, цитиран от ИТАР-ТАСС.

На настойчивите въпроси на журналисти каква помощ оказват САЩ на бунтовниците, Тоунър отбеляза постигнатото миналата седмица международно споразумение за създаване на финансови механизми, с които да се им изпратят пари.

"Ние знаем, че не им достигат финансови средства и в момента се занимаваме с този конкретен проблем. Разглеждаме и вариантите за оказване на други видове помощ, несвързани с доставката на оръжия", добави Тоунър.

ЕС има план за разполагане на войски в Либия

Междувремнно Европейският съюз е подготвил план за разполагане на войски в Либия, но се нуждае от одобрението на ООН, за да пристъпи към действия, които биха били най-рискованата и противоречива мисия, предприемана от Брюксел, писа вчера британският в. "Гардиън".

Идеята е силите, наброяващи не повече от 1000 военнослужещи, да бъдат изпратени със задача да гарантират доставките на хуманитарни помощи. Те няма да участват в бойни действия, но биха имали право да прибегнат до въоръжена сила, ако има заплаха за тях или за хуманитарните доставки, отбелязва изданието.

За да приведе в действие разработения план, ЕС трябва да получи искане за военна мисия от Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.

Валъри Еймъс, която оглавява службата, обаче е заявила в неофициални разговори с европейски лидери, че засега не възнамерява да отправя подобно искане и желае да проучи всички възможности за цивилни хуманитарни операции, преди да потърси военна помощ, посочва вестникът.

Според дипломати, цитирани от "Гардиън", върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън полага усилия да получи съгласието на ООН за военната мисия под силния натиск на Франция, която е ревностен поддръжник на идеята за развиване на европейска политика в областта на отбраната и сигурността.

Ако НАТО не засили подкрепата,Кадафи може да превземе Мисрата до дни

Войските на Кадафи може да превземат Мисрата до няколко дни, ако НАТО не засили подкрепата си за обсадените бунтовнически сили в града, заяви опозиционен говорител, цитиран от "Гардиън".

По думите му от три дни не е имало натовски бомбардировки по позициите на правителствените войски, които обсаждат Мисрата от три страни.

Според медици в града има остър недостиг на бебешки храни, пелени, лекарства за онкологични, бъбречни, сърдечносъдови и психични заболявания. За момента още има обезболяващи лекарства, но и те скоро ще свършат.

Мисрата се нуждае от помощ и медицински доставки, "но Кадафи ни изпраща само минометни снаряди, касетъчни бомби и танков обстрел", каза лекар, цитиран от "Гардиън".

Италиански болници могат да приемат повече тежко ранени либийци

Италианският външен министър Франко Фратини е обещал на ръководителя на либийския Преходен национален съвет Мустафа Абдел Джалил, че италиански болници могат да приемат повече тежко ранени либийци.

Това стана ясно вчера след като Фратини обяви в Рим, че Около 10 хиляди души са убити и 50 хиляди са ранени в Либия от началото на конфликта, позовавайки се на данни на противниците на Кадафи.

Фратини напомни, че миналата седмица 25 ранени либийци са били пренесени със специален самолет на италианските военновъздушни сили и настанени за лечение в болница в Ломбардия. Италия има готовност да помогне на либийските бунтовници, като им изпрати още лекари и медицински сестри.

Италиански медици работят в пристанищния град Мисрата, обсаден от войски на Кадафи, отбелязва АФП.

На следващата среща на контактната група за Либия, която ще се състои първата седмица на май в Рим, ще бъде обсъден въпросът за продажбата на либийски петрол от бунтовниците, с приходите от който да бъде финансирана борбата срещу Кадафи, добави Фратини.

Освен това Рим ще предостави на разположение военни инструктори на Преходния национален съвет, органа на либийските бунтовници, съобщи италианският министър на отбраната Игнацио Ла Руса.

Решението е било взето след телефонен разговор на премиера Силвио Берлускони с британския му колега Дейвид Камерън.

Новините

Най-четените