"Външният ни дълг ще достигне до критичното увеличение от 19% от БВП спрямо сегашните 13.7 на сто. Това е необяснимо и ни дава основание да смятаме, че управляващите се готвят да финансират голи енергийни руски проекти. Става въпрос за милиарди евро". Това заяви в предаването "Гореща точка" ТВ7 лидерът на ДСБ Иван Костов, анализирайки проектобюджета за 2012 г. Според него става въпрос за АЕЦ "Белене".
Костов определи тезата, че ГЕРБ е новото дясно, като пропагандна. С голямо притеснение анализирам бюджета и виждам, че националната сигурност може би ще се ориентира по посока на т.нар. Голям шлем (трите енергийни проекта, договорени от отиващия си президент Георги Първанов с Русия - газопровода "Южен поток", АЕЦ "Белене" и нефтопровода Бургас-Александруполис - бел.р.). Това била и разделителната линия при десните, напомни той.
"Това, което аз виждам, е едно абсолютно необяснимо нарастване на държавния дълг от 13.7% на 19%, както е записано на няколко места в доклада, съпровождащ внасянето на бюджета. Няма обяснение защо е необходимо това нарастване от 13.7% на 19%", каза Костов.
Той обясни, че предстоящото плащане на над 1.8 млрд. евро по външния дълг в началото на 2013 г. изобщо не обяснява ръста с 6 процентни пункта. Единственото му обяснение е, че става въпрос за някаква форма на финансиране на АЕЦ "Белене". Тъй като бюджетът не предполага държавни гаранции по заем, според Костов сигурно става въпрос за някаква друга форма на финансиране.
14-ият поред анекс за строителството на Втора атомна изтича в края на март. Той беше подписан непосредствено преди изборите.
"Ние ще внесем в парламента предложение в тези членове от преходните и заключителни разпоредби на закона да бъде записано, че нарастването на външния дълг се ограничава по размер само в рамките на операцията по външния дълг, предвидена за началото на 2013 г.", каза лидерът на ДСБ.
Според бюджета за 2012 г. БВП ще е 75 млрд. лв. В момента целият държавен публичен дълг е 4.1 млрд. евро (по данни към август 2011 г.) - около 8 млрд. лв. Ако предстоящата сделка по замяната на брейди облигации в началото на 2013 г. струва на бюджета 1.8 млрд. евро, с това публичният дълг става около 11.5 млрд. лв. или 15.3% от БВП.
В случай че нарасне до 19%, размерът му би трябвало да е поне 14.3 млрд. лева. Намерението за емитиране на нов дълг - вътрешен (ДКЦ) и външен - нови облигации на международните финансови пазари, беше обявено от министъра на финансите Симеон Дянков още преди седмица.
"24 часа" съобщава днес, че финансовото министерство усилено обсъжда вариант за нова емисия дълг на международните пазари. Според неназован източник планът на Дянков включва и предплащане на 900 млн. евро по евробондове или пускането на нова емисия глобални облигации. Вече било говорено с различни държави да купят по-голям пакет от емисията - Германия, Китай и Виетнам.