Денят накратко: Обвинението иска 15 г. затвор за Маргините

*Прокуратурата поиска тежки осъдителни присъди по делото срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините. Според обвинението всички подсъдими трябва да получат по 15 г. затвор. Това е максималното наказание за подобно престъпление, предвидено от закона. Тъй като обаче става дума за няколко тежки престъпления, присъдата може да бъде увеличена с половината от минималното наказание до 22 години.

Красимир и Николай Маринови, Иво Карагеоргиев, Стефан Рангелов, Бисер Илиев и Веселин Тошев са подсъдими за подготовката на убийствата на о.з. ген. Любен Гоцев и покойните Иван Тодоров - Доктора, и финансиста Никола Дамянов.

Малкия Маргин - Николай Маринов, е в неизвестност и се издирва. Делото се крепи на показанията на защитения свидетел Велин Добрев. Наблюдаващи прокурори са градският и заместник-градският прокурори на София Николай Кокинов и Роман Василев. Според тях поръчители са братята, а извършители - останалите подсъдими.

*Парламентът оряза с 15% парите, които българските данъкоплатци  дават от години за издръжка на партиите. Съкращението на бюджетната субсидия е в името на общото свиване на разходите.

*Европейско издание сравни българските статистически данни с "нова бюджетна измама от гръцки тип", след като Европейската комисия обяви, че изпраща мисия в България, която да оцени надеждността на статистиката в страната. Това пусна електронното издание EurActiv.

Според изданието "притесненията на ЕК са в два аспекта. Първо, Брюксел съжалява, че е получил късно информация от българското правителство за значителната ревизия на бюджета. Второ, комисията все още няма информация защо България е ревизирала бюджета за 2010 г. от балансиран до дефицит от 3.8% от БВП само за няколко седмици - макар макроикономическите показатели да са останали непроменени".

*От 12 юни 2010 г. гражданите на ЕС ще могат да влизат и пътуват през Сърбия само с валидна лична карта. Това бе съобщено официално от министерствата на външните работи на България и на Сърбия. Решението се отнася и до гражданите на Швейцарската конфедерация, Кралство Норвегия и Република Исландия.

*Столичният общински съвет ще гласува дали общината да си върне на 100% "Топлофикация - София" чак след месец, защото чака да види какъв е батакът в дружеството - дълговете към "Булгаргаз". Столичната община се надяваше да си върне топлофикацията без дълговете.

*ДПС ще подкрепи в частичните местни избори за кмет на Габрово на 19 юни кандидата на ГЕРБ Николай Сираков, съобщи председателят на областната организация на ДПС Юсеин Юсеинов. Решението е взето на разширено заседание на ДПС, което обсъдило всичките 7 кандидатури. Мотивите на ДПС за взетото решение са, че Сираков е работил дълго в публичната сфера и е бил част от екипа на бившия кмет и настоящ министър за еврофондовете Томислав Дончев.

*С приходите си от първия уикенд на юни българския филм "Мисия Лондон" надхвърли 2. 4 млн. лева. Филмът е на четвърта позиция като приходи от уикенда, но вече е гледан от 313 465 зрители.

На първа позиция вече втора седмица е втората част от филмовата версия "Сексът и градът", който е с общ приход от 453 419 лева. Филмът е гледан от 57 760 зрители.

*Безработен румънец се скри в колесника на частен самолет, преживя минусовите температури на близо 7000 метра над земята и така пропътува разстоянието от Виена до Лондон, за да си търси работа на Острова. Новината съобщи "Дейли Телеграф".

Румънецът се свил в отделението на колесника и пропътувал над 1000 км гратис на борда на "Боинг 747", собственост на дубайското кралско семейство. Според летищните власти на Хийтроу, Лондон, човекът изкарал невероятен късмет, тъй като лесно би могъл да бъде смачкан от механизмите на колесника или да умре от липса на кислород. Когато самолетът се приземил, 20-годишният мъж се строполил на земята и бил арестуван от полицията.

*Около 78% от израелците възприемат Турция за вражеска държава, показва публикувано днес проучване. Доскоро страната беше единственият мюсюлмански съюзник на еврейската държава в Близкия Изток.

Рязката промяна на общественото мнение е следствие от атаката на израелските командоси срещу хуманитарна флотилия, плаваща към Газа на 31 май, при която бяха убити деветима турски активисти. Участниците в анкетата, публикувана в проправителственият вестник Израел Хайом, били запитани: "Смятате ли, че заради неотдавнашните събития Турция се е превърнала във вражеска държава?". Само 22 на сто отговорили отрицателно.

 

 

Новините

Най-четените