Япония трудно овладява ситуацията в АЕЦ "Фукушима"

Температурата в претърпелия авария Втори реактор на японската атомна електроцентрала "Фукушима 1" се е стабилизирала и налягането е спаднало, предаде Ройтерс, като се позова на оператора ТЕПКО.

Хеликоптер на японските сили за самоотбрана облива с вода Трети реактор на централата в североизточната част на страната, предаде Франс прес. Целта е да бъдат охладени горивните пръти.

Хеликоптерът "CH-47" е един от четирите, които японските сили за отбрана се подготвят да разположат за охлаждането на топлоотделящите елементи в засегнатата от земетресението централа.

По-късно обаче стана ясно, че опитът с хеликоптера се е провалил. Така опасността от най-лошото бедствие се засилва отново, след като изпратените от японските власти хеликоптери не успяха да охладят реактор №3. Операцията е претърпяла провал заради високото ниво на радиация. Прекомерното лъчение е попречило на хеликоптера да излее вода от въздуха.

Операторът на централата - TEPCO, отказа да коментира ситуацията. Не е ясно дали хеликоптерът е трябвало да излее водата върху самия реактор или върху резервоара за охлаждане на прътовете с отработено ядрено гориво до енергоблока. Реактор №3 е единственият във "Фукушима 1", който е захранван с плутоний. Останалите пет блока черпят енергия от по-малко опасния уран.

Южнокорейските власти съобщиха, че планират изпращането на извънредна пратка с охладител за Япония, за да помогнат в усилията на японските власти в борбата с последствията от авариите в ядрените реактори.

По-рано Токио се обърна с молба за предоставяне на елемента бор, ключов за регулиране на верижните ядрени реакции. "Изпратихме мостри от елемента бор и вече сме готови да изпратим десетки тонове от него, ако Токио го одобри", заяви говорител на южнокорейското правителство.

Пик на убийствено висока радиация на площадката на АЕЦ "Даиичи" (Фукушима 1) принуди работниците и инженерите временно да се евакуират. Около час по-късно те се върнаха, а радиацията продължава да намалява и да не е опасна за хората извън 30-километровата зона.

Зов за помощ

Кметът на град в близост до АЕЦ "Фукушима 1" заяви, че отчаяно се нуждае от помощ за хиляди евакуирани хора, установили се в района. Необходими са спешни доставки на гориво, вода и храни.

"При нас пристигнаха много хора, които са се евакуирали от района в близост до централата", заяви Масао Хара, кмет на Корияма, намиращ се на около 50 километра източно от АЕЦ "Фукушима 1". В момента около 9000 души са настанени в убежища в града, сред които 200 души се намират в бейзболен стадион, пригоден за приемане на евакуирани заради бедствието.

Равнището на радиацията в района на японския град Китаибараки е 300 пъти над нормата, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на регионалните власти в префектура Ибараки. Измерено е било ниво от 15.8 микросиверта на час. Китаибараки се намира на тихоокеанското крайбрежие на Япония, в източната част на остров Хоншу.

Поредно земетресение с магнитуд 6 разлюля сградите и в Токио, съобщи японската метеорологична агенция. Епицентърът на труса е в Тихия океан до бреговете на префектура Чиба. Преди Токио, земетресения през последните часове бяха регистрирани земетресения и на други места в Япония.

В префектура Шидзуока, югозападно от Токио, са ранени около 30 души. Движението по скоростните автомагистрали, свързващи столицата с град Нагоя, бе спряно - също заради мощен трус.

Жертвите

По най-нови официални данни, 3300 са загиналите при катастрофалния трус с магнитуд от близо 9 по Рихтер в Япония. Ранените са около 2000, а 7500 са изчезнали. Повредени от бедствието са 76 хиляди къщи, а над 6300 са напълно унищожени. Около 450 000 души живеят във временни убежища.

Двадесет страни от ЕС досега са предложили помощта си на японската страна, съобщи президентът на ЕС Херман ван Ромпой. По думите му първите мерки включват изпращането на полеви болници, инсталации за пречистване на вода и спасителни екипи.

Наред с това Брюксел се обяви за стрес тестове на всичките 143 атомни централи на територията на съюза. Те ще бъдат проверени как ще реагират властите при големи катастрофи като земетресение, пожар, взрив.

#2 MacAllister 16.03.2011 в 22:17:25

Егати простотията, това не са японци ами власи, дето се давят накрая на Дунава. Как можаха да построят реактори издържащи на такова земетресение и оставиха цунамито да обърка цялата работа, заради едни резервни генератори ... Не е чудно, че ги е срам, освен че са уплашени - личи си и по поведението на императора. Най-лошото е, че подобни глупости в Европа могат да се правят къде "по-добре" при нашата чиновническа империя, а другото е, че заради подобна глупост е безумно и неадекватно да се отрича ядрената енергия. Просто не трябва да се правят простотии, централите трябва да се строят като за война с оглед на оцеляване на жизненонеобходимите системи и техните дубльори, да не говорим, че и вече отдавна реакторите се констуират на принципа на пасивна защита. Става реч за инженерно решение, дори не става реч за дълбоко познаване на физиката, просто едно време, когато са проектирани и тези в Япония и много други хората бяха доста по-лекомислени за много много неща. За сравнение просто си помислете как би ви погледнал някой от пионерите на Интернет в края на 80-те, ако му заговорите за сигурност от съвремена гледна точка. Същото важи и за другото - с днешния си акъл САЩ никога не биха се опитали да стигнат Луната с технологията на 60-те, но тогава се е гледало на всичко друго яче, човека се е гордел с възсядането на "стихиите на природата". Реакторите във Фукошима са рожба на последните години световна "лекомисленост" и би било много глупаво да правим принципни изводи въз основа на очевидно човешки пропуски от други времена. От изводи има нужда, но не страх от стихиите, а сериозност при играта с тях.

Новините

Най-четените