Домашно обучение или детска градина

Парламентът отстъпи от задължителната детска градина за 4-годишните и обмисля да позволи "самостоятелна форма на предучилищно обучение" у дома.

Втори ден депутатите приемат поправките, спуснати от МОМН, като най-спорният текст за задължителната забавачка бе два пъти отлаган, а накрая - смекчен.

Протестиращите родители поискаха да имат право на избор, тъй като някои от тях предпочитат домашното обучение пред държавните образователни институции.

Днес опозицията поиска целият закон да бъде оттеглен, но мнозинството реши, че само спорните текстове ще бъдат прецизирани с извънредно заседание на образователната комисия.

МОМН и ГЕРБ са склонни да се въведе режим на индивидуална подготовка в детските градини, за да се угоди на това искане. Така или иначе, законът в момента не урежда домашното обучение.

Ето защо се предвижда въвеждане на „самостоятелно обучение" на децата у дома. За целта родителите трябва да подадат заявление до община, че се отказват от детските градини и избират домашното образование.

Вчера просветният министър Сергей Игнатов цитира проучване, според което само 1.9% от родителите не са съгласни със задължителната забавачка.

Срещу промените се обяви Бисер Николов от Асоциация общество и ценности, баща на 4 деца. Той твърди, че 90 % от родителите не искат задължително образование за 4-годишните.

„Нито едно от децата ми не е ходило на детска градина. Имат отличен успех в училище и смея да твърдя, че са много по-стабилни от останалите", каза мъжът, цитиран от Фокус.

Опонира му директорка на детска градина, която попита къде в света срещу 60 лв. на месец децата получават безплатна закуска, обучение от квалифицирани преподаватели и грижи от седем до седем часа.

Не на диктатурата

Първоначално просветното министерство предложи задължителна забавачка за 4-годишните с аргумента, че това ще интегрира децата от рискови групи и ще помогне на социалните им умения като цяло.

Предвиждаше се родителите, които откажат по-ранна забавачка за децата си и не спазват задължението, да бъдат преследвани и глобявани.

Родители се вдигнаха на протест срещу тази „държавна диктатура" над собствените им деца и призоваха президентът Плевнелиев да наложи вето на промените в Закона за предучилищното и училищното образование.

#1 Гризли 17.01.2013 в 11:57:43

Ама как точно някаква си глупава партийна група ще ми казва кое е най-добро за моето дете?! Тъпата държава ли ще ми гледа децата, за да има право да ми се меси? Или държавата ме подпомага по някакъв начин? Не стига, че само пречат за нормалния живот на хората, заради което постоянно спада и раждаемостта, ами сега и мозъци ще промиват още от най-ранна възраст! Явно съвсем скоро израза "Липсват му първите 7 години" ще иде в небитието!... Аман от смотаняци-некадърници!

#2 pepe 18.01.2013 в 03:56:10

Родителите ще подават /още един вид/ декларации в общината? За какво бе? Да им разрешат да си отглеждат собствените си деца? Това ли е начина за справяне с "проблемите на малцинствата"? Да накараме мнозинството да плаща /по един или друг начин/? Заради проблемите с децата на 1% цигани да одържавим децата на останалите 99%? Въпроса въобще не опира до това, кой има нещо против децата да ходят на градина и кой - не, а до това има ли право държавата да одържавява децата. Защото то си е точно това - децата се отнемат насилствено от родителите им на 4 години.

Новините

Най-четените