Стивън Хокинг: Не говорете с извънземни, опасни са!

Извънземен разум съществува, но за хората е по-добре да не търсят контакт с него, смята британският физик Стивън Хокинг, цитиран от в. "Сънди таймс". Своята теза световноизвестният учен развива в нова документална поредица по "Дискавъри ченъл", която тръгва на 9 май.

Според 68-годишния Хокинг извънземен живот вероятно съществува не само на планети, но и във вътрешността на звезди, както и в междузвездното пространство. Във Вселената има 100 млрд. галактики, всяка със стотици милиони звезди. Земята едва ли е единственото място в това огромно пространство, на което се е развил живот.

"За математическия ми мозък тези числа са достатъчни да приема за рационална идеята, че извънземни съществуват - обяснява Хокинг. - Истинското предизвикателство е да научим как изглеждат те."

Според него повечето извънземни живи твари вероятно приличат на микробите или на елементарните създания, каквито са живели на Земята през по-голямата част от историята й. В документалния сериал с анимации се показват няколко хипотетични варианта на извънземни, които - макар и спекулативни - повдигат много важен въпрос: само някои от тези форми ще са интелигентни, но те може да представляват заплаха за човека.

Среща с такива извънземни може да е катастрофална за хората, е убеден Хокинг: "Нека се вгледаме в самите нас - как една интелигентна форма на живот може да се развие в нещо, което не бихме искали да срещнем. Представям си ги в огромни кораби, напуснали своята планета, където са унищожили всичките й ресурси. Такива развити извънземни вероятно ще са се превърнали в номади, търсещи да завземат и колонизират всяка планета, до която могат да стигнат."

Затова според него е твърде рисковано да се търси контакт с тях. "Ако някога ни посетят, мисля, че последиците може да са много по-лоши от тези след откриването на Америка от Христофор Колумб, което не се е отразило много добре на индианците", казва Хокинг.

Завършването на документалната серия е успех за 68-годишния гениален физик, който е парализиран от двигателно нервно заболяване и трудно говори. Проектът му отне три години, през които той често пренаписва сценария. Искаше да създаде програма, която е увлекателна за общата публика и в същото време научна, коментира изпълнителният продуцент на предаването Джон Смитсън. Това е трудно, като се има предвид колко сложни са идеите, за които става дума, допълва Смитсън.

#1 rukbat2 26.04.2010 в 19:29:15

велик учен

Новините

Най-четените