Лютви Местан: Стреляха по него, защото се казва Ахмед

Октай Енимехмедов е под домашен арест, а не в затвора, защото човекът, по когото е стрелял, се казва Ахмед, а не Борисов или Плевнелиев, каза от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Лютви Местан. Според Местан властите нямаше да са толкова „безпомощни", ако Енимехмедов беше стрелял по лидера на ГЕРБ Бойко Борисов или по президента Росен Плевнелиев.

Докато депутатите изчакваха министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев да даде информация за стрелбата в Лясковец, Местан изрази възмущението си от решението на Софийския апелативен съд да пусне под домашен арест Октай Енимехмедов, който стреля по почетния председател на ДПС Ахмед Доган на 19 януари 2013 г.

Според Местан промяната на мярката за неотлонение на обвиняемия в домашен арест е „гавра".

„В европейска България можеш да насочиш оръжие в слепоочието на един политически лидер и след няколко месеца в ареста да се окажеш на свобода. Но за това има условие - политическият лидер, по който се стреля, трябва да се казва Ахмед, Мехмед, Местан", заяви председателят на ДПС. Той подчерта, че има сценарий за героизиране на нападателя и нарече „поръчкови" експертизите, според които газовият пистолет не може да убие.

Емоционално Местан попита депутатите дали са се замислили какво е изживял Ахмед Доган. „Замисляме ли се каква болка стои зад трудно изтръгнатите от устата на майка му думи? Защото се казва Ахмед!", каза председателят на ДПС.

Той осъди ироничните забележки по повод решението на съда - „единият щял да стои вкъщи по принуда, а другият, жетвата - от страх". По думите на Местан решението на съда поощрява младите да стрелят по политически лидери и вместо на възмездие, да се радват на слава.

САС възразява срещу опитите за натиск

Председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов осъди изказването на Лютви Местан. В съобщение, публикувано в сайта на съда, той прави паралел с подобни изказвания на Цветан Цветанов от 2010 година.

"Ръководството на САС категорично възразява срещу опитите за натиск и внушенията, правени в общественото пространство, че определенията и решенията на магистратите, работещи в съда, са повлияни от фактори, които не са свързани със закона и доказателствата, представяни по всеки един отделен случай", се казва в съобщението.

"Разпространяването на съждения като това, че "с променената мярка се дава ход на втория етап в този сценарии - превръщането на нападателя в медийна звезда" от високо място, каквото би трябвало да представлява парламентарната трибуна, сочат единствено на политически страсти и предизборни борби, в които съдът няма как да има място", пише в още съобщението. Подобни изявления обаче имат негативно влияние върху българските граждани, както и върху облика на страната в международен аспект, се посочва в текста.

„Независимо от опитите на представители на изпълнителната власт да "насочват" съда за негови определения или решения, магистратите от Софийския апелативен съд ще продължат и занапред да се съобразяват единствено със закона и доказателствата по случаите, които разглеждат като компетентна институция", пише в съобщението, подписано от Пенгезов.

Новините

Най-четените