*ТВ водещият Димитър Павлов ще прави „Таблоид". В новото му предаване по БиТиВи ще бъдат подбрани най-актуалните новини от разнообразни сфери - спорт, музика, кино, мода, лайфстайл, наука, техника, природа, криминални новини и т.н. Шоуто, което стартира тази неделя, ще представя в 30 минути любопитна селекция от видеоматериали от световния телевизионен обмен, които водещият ще коментира по забавен начин. От 16 май пък ще стартира и рубриката „Таблометър", която в контекста на конкретното предаване ще показва отношението на българите по показаната тема. Тя ще представя социологически изследвания на злободневни, вълнуващи масовата аудитория въпроси, актуални обществени теми, позволяващи да бъдат интерпретирани по забавен начин, представени на аудиторията в кратки шеговити форми, подкрепени с графики, анимация и подходящо видео.
*За първите 3 болнични дни работниците да получават като обезщетение по 80% от дневното си възнаграждение от своя работодател. Това е предложението на КТ "Подкрепа" за утрешната среща на работодатели и синдикати с премиера Бойко Борисов. Очаква се след нея правителството да реши как да се промени реда за плащането на обезщетенията, за да се прекратят злоупотребите с болничните. Първоначално от НОИ настояваха първите два дни да се поемат на 80 и 60% от работодателя, третият ден да е за сметка на работника, а от четвъртия да се включва НОИ.
*Доказаха, че мъжете са по-добри шофьори от жените. Ново проучване разкрива, че жените се нуждаят средно от по 21 урока, за да минат шофьорският изпит в сравнение с 17 за мъжете, което прави мъжете по-добри в карането на автомобил. Мъжете е по-вероятно да вземат книжка от първия път, като само малка част от тях се нуждаят от втори опит. За разлика от тях 57% от жените биват късани на първия изпит и са принудени да се явяват повторно. Според експерти, това до известна степен се дължи на по-голямата нервност, която жените изпитват по време на изпит. Мъжете пък по-често прибягват до флирт с изпитващата, стига да е жена, или просто се държат приятелски, което им помага да изкарат кормуването.
*Министерството на финансите прекратява сътрудничеството си с британската консултантска компания "Краун Ейджънтс" след като изтече договорът им в края на май. Вицепремиерът Симеон Дянков съобщи през април за новината. Причина за отказа да бъде продължен договорът с фирмата е липсата на достатъчно средства. „Краун Ейджънтс" бяха наети като консултанти на митниците през 2001 г. по време на кабинета Сакскобургготски, като впоследствие договорът им беше на три пъти подновяван. За 8-годишната им работа държавата им е платила близо 80 млн. лева. След падането на тройната коалиция беше открит техен доклад с 263 препоръки за работата на митниците, нито една от които не е била изпълнена.
*Плевенският окръжен съд осъди на 12 години затвор при първоначален общ режим шафнера на изгорелия кушет-вагон на влака София-Кардам Георги Пейчев Георгиев. Началничката на влака Иванка Костадинова получи 8 години затвор при същите условия. Съдът обаче призна за невинен третия обвиняем по делото - заместник-директора по Експлоатацията на спални и кушет-вагони при БДЖ Георги Иванов, който е издал заповедта вратите на кушет-вагоните да се заключват. Георгиев и Костадинова бяха признати за виновни, че с действията си и бездействието си са причинили смъртта на деветимата пътници от влака при трагедията от 28 февруари 2008 г. Те се задушиха от пожара и изгоряха именно защото вратите на вагоните са били заключени.
*Министерството на отбраната на САЩ съобщи, че на въоръжение в американската армия се намират 5113 ядрени бойни глави. Американските власти за първи път разкриват размера на резервитеси от ядрено оръжие, по-рано подобна информация се считаше за секретна, съобщава АП. По данни на анонимен източник от Пентагона ядрените резерви на САЩ са намалели на 75% в сравнение с 1989 г.
*Освен официалните празници, през месец май ще има още пет неучебни дни. Това са 14-и и 17-и май, когато ще се проведат държавните зрелостни изпити. На 27 и 31 май ще бъде външното оценяване след седми клас, което тази година е съчетано с конкурсния изпит за гимназиите. Новината съобщи заместник-министърът на образованието Милка Коджабашиева. Тя припомни, че 25 май по традиция е неучебен ден.
*Човек може да пътува във времето, но само в бъдещето, докато миналото е затворено за нас. Това твърди авторът на теорията за черните дупки Стивън Хокинг, цитиран от в. "Таймс". Според учения теоретични препятствия за такива експерименти няма. Достатъчно е да се създаде космически кораб, който да може да развие скорост до 98% от скоростта на светлината. За да развие такава скорост, на него ще са му нужни 6 г. след старта. Като резултат на борда му времето ще се забави и едно денонощие на екипажа ще е равно на година за хората на Земята.
*В чест на 6 май президентът Георги Първанов подписа указите за удостояване с висше военно звание и назначаване и освобождаване от длъжност. Така шефовете на подчинените му служби - на НСО генерал-майор Димитър Димитров и на разузнаването - генерал-майор Кирчо Киров, ще бъдат повишени в звание "генерал-лейтенант". Бригаден генерал Йордан Йорданов става заместник-началник на Щаба на отбраната със звание "генерал-майор". Новите генерали са петима - Живко Михайлов, Марин Начев, Петър Петров, Красимир Кънев и Тодор Коджейков. Преди дни военният министър Аню Ангелов се оплака, че президентът блокира висшите назначения в армията заради отсъствието в списъка на контраадмирал Николай Николов, съветник на президента по военната сигурност. В отговор Първанов определи скандала като "малко измислен" и че няма да прави на инат.
*В опит да потвърди прогнозите на началника си Симеон Дянков, че април ще е преломен месец за приходите, Министерството на финансите обяви днес предварителни оценки за изпълнението на консолидирания бюджет - т.е. републиканския плюс бюджетите на общините. Според МФ приходите през април превишават разходите с около 213 млн. лева на месечна база - т.е. спрямо март. Ден по-рано от разпространената информация за изпълнението на бюджета по КФП за първото тримесечие стана ясно, че разходите надвишават приходите с 1.67 млрд. лева. В края на януари дефицитът бе около 500 млн. лева, а в края на февруари - над 900 млн. лева.
Окончателните данни за изпълнението на бюджета за април трябва да се появят на бял свят в края на май.