Решението на японските власти да повишат нивото на ядрената авария в АЕЦ "Фукушима-1" до максималната седма степен не означава, че бедствието в тази централа е сравнимо с това в Чернобилската АЕЦ, съобщи експерт от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), цитиран от Ройтерс.
Това е съвършено различен инцидент, каза на пресконференция във Виена експертът от МААЕ Денис Флори.
Той добави, че количеството радиация, изпуснато в Чернобил през 1986 г., е било значително по-голямо.
Говорител на Световната здравна организация (СЗО) също каза в Женева, че рисковете за здравето на хората не са се увеличили с повишаването до седма степен на нивото на бедствието във "Фукушима-1".
Оценката ни за здравето на населението днес е същата като тази от вчера, каза говорителят Грегъри Харти.
По думите му в момента има много малък риск за здравето извън 30-километровата евакуационна зона около японската атомна електроцентрала, която пострада тежко от земетресение и цунами на 11 март.
Китайската агенция по ядрена сигурност също заяви, че радиацията от "Фукушима1" не представлява непосредствена заплаха за китайските граждани и отхвърли сравненията с Чернобил, най-тежкият ядрен инцидент в света.
Китайското министерство за защита на околната среда, което изпълнява и функциите на надзорен орган по ядрената безопасност, заяви все пак, че "дългосрочните последствия от инцидента във "Фукушима" не може да бъдат пренебрегвани", а правителството ще продължи да оценява влиянието му върху китайската околна среда и моретата.
Заразената с радиация вода от Фукушима "вероятно ще има известно отражение върху морската фауна", се казва в изявлението.
"Влиянието на инцидента върху околната среда на нашата страна беше малко, равностойно на може би 1% от влиянието на ядрения инцидент в Чернобил. Няма нужда от предпазни мерки", подчертава китайското министерство.
Експерти: Прекалено е сравнението!
Говорител на японската Агенция за ядрена и промишлена сигурност заяви, че решението за повишаване на сериозността на инцидента не означава, че заплахата от Фукушима е сравнима с онази от Чернобил през 1986 г.
"Чернобил експлодира докато реакторите работеха на пълни обороти, което е нещо съвсем различно от станалото във Фукушима", каза говорителят. Емисиите на радиоактивни вещества от Фукушима възлизали само на 10 процента от равнището, измерено в Чернобил.
Според американския експерт професор Мърей Дженекс, цитиран от Дойче веле, приравняването на Фукушима към Чернобил е прекалено.
Междувременно японското правителство съобщи, че ще разшири евакуационната зона около АЕЦ-а отвъд досегашния 20-километров периметър.
Между 20-я и 30-я км живеят около 130 000 души, на които е било казано да напуснат доброволно зоната или да си стоят вкъщи.
Тази нова евакуационна мярка била наложена поради липсата на напредък в ремонта на охладителните системи на централата и загриженост заради дългосрочното въздействие върху населението.
През последните 24 часа Североизточна Япония бе разлюляна отново от два мощни труса; тазсутрешният е бил със сила 6,3 по Рихтер.
След катастрофалното земетресение от 11 март в засегнатия регион са били регистрирани над 400 по-слаби труса.
Естествено , че са несравними ! В Чернобил все пак гръмна само един реактор ...